Když jsem začala knihu Ozvěna soumraku číst, připomínal mi styl psaní a použité výrazové prostředky díla z pera Jane Austinové. Naštěstí jsem ve čtení nepolevila a již po pár stránkách jsem se dojímala nad lidskými osudy a nepravděpodobnými příběhy, které opravdu může napsat jen sám život.
Hlavní postavou celého příběhu je mladá žena, půvabná, milá a dobře vychovaná Pearl Gibsonová, jež po smrti matky vyrůstala u své pratety Kitty, která ji vedla k dobrým mravům a slušnému vychování, aby tak dokázala v budoucnu zastat poměrně dobře placené zaměstnání služebné v jedné z anglických bohatých rodin. Nejpřínosnější pro ni rozhodně byla služba u paní Bartové, která ji zaučovala v mluvě i vybraném chování.
Jednoho dne roku 1914, na prahu první světové války, se Pearl rozhodne zkusit štěstí u velice zámožné šlechtické rodiny skotského hrabství Northumberland na místo komorné lady Ottoline Campbellové. Její přijetí bylo trefou do černého pro obě dámy, Pearl v Ottoline našla důvěrnici a opravdovou spřízněnou duši, Ottoline získala v osobě Pearl oddanou služebnou, kterou vnímala spíše jako svou vlastní dceru. Pearl tímto získala nejen možnost s rodinou cestovat a poznávat jiné kraje, ale naučila se žít v luxusu. Pearl se rovněž bezhlavě zamiluje do ženatého muže, bratrance lady Ottiline Ralpha Stedmana. Takový vztah je v té době naprosto nepřípustný, avšak pro oba tolik vzrušující a opravdový.
Bohužel každá pohádka jednou končí a tato byla poznamenána propuknutím první světové války. Oba synové lady Ottoline odchází bojovat za svou vlast, za kterou padnou. Do války odchází také Ralph. Ottoline neví, co si se životem bez milovaných synů počít. Novou chuť do života jí dodá až narození dcery Pearl, kterou bezhlavě miluje. Fixuje se na ni však tolik, až je to pro Pearl neúnosné a z panství odchází. Její kroky vedou do Londýna, kde roky živoří a trpí nepatřičné pohledy okolí, jež stále nedokáže překousnout, že je svobodnou matkou, a to dokonce i v době, kdy zuří válka.
Po letech se dovídá o tragické smrti Ottoline a jejího manžela. Tolik se trápí, že se nezúčastnila pohřbu a s milovanou Ottoline se tak nemohla ani naposledy rozloučit. Ottoline na ni však nikdy nezapomněla a svou lásku k ní i k její dceři dokazuje posledním svým činem, kdy oběma odkáže skoro celé své jmění….
Když Pearl s dcerou odjíždějí na sídlo v Northumberlandu, čeká je ještě jedno velké překvapení.
Vlastní pocit z četby: Ozvěna soumraku je opravdu krásným, dojemným příběhem dvou silných žen, které se perou ve svých životech s těmi největšími ranami, které jim mohl osud nadělit. Nebudu zastírat, že při čtení řádků knihy Judith Kinghornové neukápla z mých očí i nějaká ta slza.
Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2018 nakladatelstvím MOBA. Celkem má 351 stran. Ze anglického originálu přeložila Lenka Fajtejsková. ISBN 978-80-243-8320-0.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account