Další bravurně sepsaný román popisující osudy lidí během druhé světové války.
Manželé Theo a Marijke de Graaf bojují v okupovaném Nizozemsku s nacisty v nelegálním odboji. Jejich úkryt je však prozrazen. Manželé jsou gestapem odvedeni a následně deportováni. Bohužel, každý do jiného koncentračního tábora v Německu. Marijke se ocitá v čistě ženském  táboře Ravensbrűck, je označena červeným trojúhelníkem značícím její politické provinění vůči Říši pod číslem 21522. Spolu s dalšími vězeňkyněmi dochází na nucené práce do továrny Siemens, kde vyrábí součástky elektronických systémů do ponorek. Později je pro svou světlou pleť a blond vlasy vybrána spolu s dalšími šestnácti ženami a dívkami do nevěstnice pro vězně v mužském táboře Buchenwald. Právě zde mají privilegovaní vězni možnost odměn za dobře odvedenou práci a poslušnost navštěvovat kino, knihovnu či bordel. Její život nabírá jiný směr v době, kdy potkává příslušníka SS Karla Mullera z Mnichova, který do tábora Buchenwald přijíždí ve funkci shutzhaftlagerfuhrera. Zprvu ho poměry v táboře děsí a odpuzují, časem si ale zvyká. Karl se do Marijke beznadějně zamiluje a i díky němu se jí podaří hrůzy druhé světové války přežít. Když se Karl dozvídá, že manžel Marjike stále žije, má nutkání nechat jej zabít. Zvažuje všechna pro a proti. Pevně věří, že po válce s Marijke povede šťastný život někde na německém venkově. Poznáváme tak jeho dvě naprosto protikladné tváře – jednu nelidsky krutou, druhou naivně romantickou.
Píše se rok 1945 a konec války se nezadržitelně blíží. Karl si uvědomuje, že aby přežil, musí utéci, zároveň však nechce přijít o svou životní lásku. Rozhodování je těžké, ale pud sebezáchovy je v tomto případě mnohem silnější. Tábor je osvobozen Američany a po pár dnech se Marijke setkává se svým manželem. Oba nevěří ve štěstí, že se opět živí shledali. Začínají budovat nový život. Duši Marijke však sužuje jedno velké tajemství, které Theovi nemá odvahu říci. Nosí v sobě dítě, které není jeho.
Jednotlivé pasáže románu Holanďanka jsou během vyprávění překláněny do roku 1977, kdy v Argentině panují nepokoje kvůli tehdejší éře diktátorského režimu, doprovázeného řadou násilností. Luciano Wagner je unesen a následně mučen tajnou policií v závislosti na jeho účasti na studentské demonstraci. Dozvídáme se podrobnosti o tom, co tajná policie dělala se studenty, tedy hlavními odpůrci tzv. špinavé války. Ač se to zdá neuvěřitelné, lidé se běžně ztráceli a rodina už o nich nikdy neslyšela. Stejně tak tomu bude i v případě Luciana. Avšak jeho otec si s tím hlavu moc neláme, sám má pocit, že ho v daleké Argentině dohnala po letech jeho černo černá minulost…
Co je člověk ochoten udělat pro to, aby přežil i ty nejextremnější podmínky? Tak na to čtenáři odpoví tato kniha plná síly v přesvědčení, že za život se musí bojovat, a to za každou cenu a za všech podmínek.
Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2018 nakladatelstvím Beta-Dobrovský. Celkem má 352 stran. Autorka Ellen Keithová. Překlad Milena Pellarová. ISBN 978-80-7593-006-4.
 
Autorka: Denisa Šimíčková

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account