„Ceňte si každé životní zkušenosti bez ohledu na to, zda je dobrá či špatná. Učiní z vás lepšího člověka.“ – 60 –
 
Thavry se narodila v roce 1989 v jižní Kambodži na malém ostrově Koh Ksach Tunlea ve vesničce obývané činorodými farmáři. Její rodina chovala dobytek a prodávala zeleninu. Vesnička byla izolována od mnoha výdobytků moderního světa, například vodovodní a elektrické sítě byly do této vesnice zavedeny až v roce 2014.
Zatímco se Kambodža pomalu zotavovala z hrůz občanské války a diktatury Rudých Khmerů, život na venkově se začal vracet k původním hodnotám a odvěkým tradicím. Tato skutečnost znamenala, že se ženy vdávaly velmi mladé, vzápětí se stávaly matkami a pracovaly na rodinných farmách, bez jakéhokoliv vzdělání. Většina žen žijících na vesnicích je zcela negramotných. Ženy nemají možnosti učinit vlastní rozhodnutí, a tedy si ani nemohou svobodně a nezávisle zvolit styl života. Autorka líčí život, jaký prožívala její babička, maminka a ona osobně. Jak se zvyky a tradice za tyto tři generace změnily?
Thavry touto knihou upozorňuje na nerovnost mezi pohlavími. Přeje si, aby kniha inspirovala co nejvíce žen a dívek k tomu, aby bojovaly za své názory a sny. Poukazuje na celkovou podstatu vzdělání. Je však samozřejmé, že cesta k osvícení bude ještě dlouhá a trnitá. Ve společnosti, které vládnou muži, to nebudou mít ženy v žádném případě jednoduché.
Thavry měla štěstí, její rodiče si moc dobře uvědomovali, že jedině s odpovídajícím vzděláním bude moci jejich dcera dosáhnout něčeho většího. Od malička, co to jen šlo, Tharvy podporovali ve studiu a ta jim to oplácela nejen výbornými studijními výsledky, ale také horlivostí, houževnatostí, zodpovědností a neskonalou cílevědomostí. Jako vůbec první žena z vesnice si také splnila svůj obrovský sen – procestovala svět a poznala cizí kultury. Bakalářský titul vystudovala v České republice a v současné době působí jako výkonná ředitelka cestovní kanceláře svého bratra.
Perfektní autobiografický příběh plný hodnotných myšlenek. Doporučuji všemi pěti.
Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2019 nakladatelstvím Triton v edici 13. komnata duše, svazek č. 21. Celkem má 184 stran. Autorkou je Thavry Thon. Z anglického originálu přeložila Eliška Lanzová. ISBN 978-80-7553-727-0.
 

„Muži jsou tradičně přirovnáváni ke zlatu. Jestliže se „ušpiní“, mohou být jednoduše očištěni. Naopak ženy jsou přirovnáváni k bílému prádlu, které nemůže být v případě „zašpinění“ nikdy vypráno do dokonalé bělosti.“ – 129 –

 

„Spoustu lidí na celém světě si vůbec neuvědomuje, jak privilegovaný život vedou, mají-li co jíst a kde složit hlavu k spánku. Naproti tomu mnoho lidí je nuceno o své živobytí bojovat každý den.“ – 67 –
 

„Mít sen je nejlepší způsob, jak se dostat daleko. Tak daleko, jak sami toužíme.“

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account