Berušky, přesněji slunéčka sedmitečná, doslova vynikají výraznou barevností. Jejich krovky mají nejčastěji jasně červenou barvu, někdy ale můžeme narazit na berušky žluté až duhové. Záleží na oblasti,kde se nacházíme.
U drobných živočichů podobného typu nejsou výrazné barvy příliš obvyklé. Tito tvorové se snaží být spíše nenápadní, splývat s okolím. Chrání se tak před vetřelci, pro které představují vítanou potravu. Křiklavější barva v přírodní říši většinou upozorňuje, že je dané zvíře nebo rostlina jediovatá.Platí to například pro plody některých keřů a stromů, kterým se hlavně ptáci zdaleka vyhýbají.
Berušky jsou na tom obdobně. Svou barevností dávají všem nepřátelům najevo:”Pozor, mohli byste se otrávit!”Pokud se berušky ocitnou v ohrožení, v krajním případě ztuhnou a bezvládně leží tak, že vypadají jako mrtvé. Na dotek mohou také reagovat tak, že že začnou vylučovat oranžovou tekutinu. Tekutina silně zapáchá a obsahuje alkaloidy, které odrazují nepřítele.Pro ptáky je tekutina nestravitelná a pro mnohé také jedovatá. Může například zabít menšího ptáka , ale také ještěrku.
Pro člověka nebezpečná není.Tedy pokud nesníte stovky berušek najednou. U těch z vás, kteří máte citlivějšípleť, může ale tekutina vyvolat svědění a štípání.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account