Co je vlastně přetvářka? Sama jí vnímám jako potřebu lásky a zavděčení se druhým. Naše vnitřní dítě má jisté potřeby, k nimž můžeme zařadit potřebu lásky a určitý druh sebevyjádření. Pokud jsme tyto potřeby v dětství neměli plně uspokojeny, vytvoříme si jisté modely chování k tomu, abychom uspokojili právě naše vnitřní dítě.
 
V našem podvědomí jsou uloženy určité závislosti, kterými se snažíme nahradit péči, která nám nebyla dostatečně dopřávána. Mezi jednotlivé závislosti můžeme zařadit přejídání, užívání alkoholu a dalších návykových látek, kterými se snažíme otupit bolest našeho vnitřního dítěte a dopřát sami sobě, abychom se alespoň na chvíli cítili trochu lépe. Tento pocit je však jen na chvíli.
 
Mezi závislosti můžeme zařadit i závislost na vztazích s druhými a tak mnoho lidí jde z jednoho vztahu do druhého, protože se bojí být sami. Tak raději zůstávají ve vztahu, který nefunguje a tím, že nejsou tito lidé sami, mají i pocit, že jim je tak lépe. Nic z těchto závislostí nám ten pocit uspokojení příliš dlouho nefungujeme. Tím vším ubližujeme sami sobě a svému tělu. Jak můžeme poznat své skutečné potřeby? Tak, že všechny naše závislosti ukončíme a tak poznáme, co doopravdy potřebujeme a můžeme si to začít dopřávat.  
 
Mnoho lidí z mého okolí se snaží druhým zavděčit, tak na sebe nabaluje mnoho masek  a dělat se hezčími, než doopravdy jsou. A díky tomu si v našem životě vytváříme i všechny závislosti, kterými uspokojujeme vše, co nám chybí,
 
Abychom se začali zbavovat všech našich závislostí a masek přetvářky, potřebujeme oporu. Oporu těch, kteří doopravdy chápou. Je třeba si také uvědomit, že musíme začít měnit postoje sami k sobě a začít dopřávat bezvýhradnou lásku sami sobě. Tu nám nenahradí nefungující vztah, alkohol ani drogy. Je třeba skutečně poznat sám sebe, začít si dopřávat tu skutečnou lásku a tím, že poznáme sami sebe, poznáme i naše opravdové potřeby.
 
Často se setkávám i s tím, že ti, kteří nemají uspokojeny některé ze svých potřeb a chybí jím sebeláska, pak jako náhradu za lásku využívají jídlo. Jídlo tyto lidi uspokojí pouze na dobu, kdy jsou zasyceni. Ve skutečnosti tu opravdu nejde o potřebu jídla, ale o potřebu lásky k sobě. A jídlo v tomto případě slouží jen jako náhražka. Spolu s jídlem souvisí další náhražka, kterou je cukr. Ten poskytuje jakýsi pocit povznesení, že nám je láska dopřávána od okolního světa. Velmi rychle funguje čokoláda. Cukr je jen jako příležitostná pochoutka, která společně s ostatním jídlem nemůže sloužit jako náhrada lásky, kterou jsme v dětství i v dospělosti potřebovali. Jsou však i jiné způsoby, jak sebelásky dosáhnout.
 
Znám i takové, kteří tu nedůvěru v sama sebe nahrazují kofeinem, který posiluje především produktivitu. Ve svém okolí mám poměrně hodně lidí, kteří si kofein dopřávají hned po ránu, čímž sice tělo nastartují a jsou produktivnější, ale potlačují tím kontakt sami se sebou, se svými city a s dalšími rytmy našeho těla. Jak se zbavit závislosti na kofeinu? K tomu je třeba najít přirozený rytmus a důvěřovat svému vlastnímu tělu.
 
Přísun velkého množství jídla často souvisí i s nastavením našich hranic. Mnoho lidí v naší společnosti tyto hranice nemá dostatečně natavené a mnoho z těchto lidí neumí říkat ani ne. Tím si neumí udržet odstup od druhých a snadno na sebe nabalují masky, kterými je společnost tlačí přesně tam, kde je chce mít. Často se i stává, mnoho lidí si vytváří obranu prostřednictvím své nadměrné tělesné váhy. Nadváha těmto lidem dává pocit jisté sily a pevnosti. Tělesnými proporcemi se tito lidé chrání před tím, aby z nich druzí vysáli příliš mnoho energie a brání tak sami v sobě své vnitřní dítě.
 
Velký přísun jídla se často týkají i vztahu matky a dcery. Je třeba se i zamyslet nad tím, jaký vztah máme se svou vlastní matkou a je třeba se naučit pečovat o nás samotné. Být sami sobě a stát se matkou sami sobě. Je důležité si sami v sobě vypěstovat dobrou mateřskou i otcovskou energii vůči sobě samým.
 
Starejme se o sebe v mnoha rovinách a uvědomme si, že je třeba přijmout sám sebe se vším, co k nám patří.
 
 
 
 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account