Výstavu věnovanou přemyslovské kněžně sv. Ludmile je možno si od 15. října  prohlédnout v Pálffyho paláci na pražské Malé Straně. 
 
„Výstava si klade za cíl přiblížit návštěvníkům při příležitosti 1 100. výročí od umučení sv. Ludmily význam této osobnosti pro české dějiny a zároveň poukázat na úctu, které se jí jako první české světici a mučednici dostalo již záhy po její smrti,“ říká hlavní kurátor výstavy P. Vladimír Kelnar.
 
 
 
 

Výstava pomocí oltářních i žánrových obrazů z mnoha českých kostelů přibližuje návštěvníkům místa, která jsou spjata s Ludmiliným životem a posmrtnou úctou, na pozadí krajinomaleb se nejčastěji objevuje Tetín, Mělník nebo Pšovka. V podobě relikviáře arcibiskupa Bedřicha ze Schwarzenberga je představen Ludmilin hrob z kostela sv. Jiří, relikvie textilie z jejího hrobu připomínající originál Ludmilina pohřebního roucha, stříbrná gotická busta zhotovená na její lebku, podobně relikviářová ruka s pažní kostí, obojí z kláštera benediktinek na Pražském hradě, který se již ve středověku stal cílem poutníků.    
Poprvé je vystaven domečkový relikviář z hlavního oltáře katedrály sv. Víta na Pražském hradě, vytvořený při dostavbě dómu v letech 1871-1873.
Některé významné exponáty:
    Autentické textilie z Ludmilina hrobu včetně arcibiskupských pečetí, jimiž byla po otevření zpečetěna Ludmilina tumba. Relikvie z Ludmilina těla, vložené do středověkých relikviářů.
    Archeologické a architektonické nálezy z pohřebního kostela sv. Jiří na Pražském hradě a ze zbořené nejstarší kaple sv. Ludmily při Týnském chrámu na Starém Městě pražském.
    Nejstarší vyobrazení svaté Ludmily ve čtveřici českých patronů s popiskou Boemenses v originálu iluminovaného rukopisu De Civitate Dei z 12. století z knihovny pražské Metropolitní kapituly.
    Berla a koruna – insignie úřadu svatojiřské abatyše a představené Tereziánského ústavu šlechtičen, která korunovala českou královnu. 
    Různé podoby sv. Ludmily na barokních obrazech Karla Škréty, Jana Jiřího Heinsche a dalších mistrů.
    Barokní socha sv. Ludmily z hlavního oltáře chrámu Matky Boží před Týnem od Abrahama Melbera a Stanislava Goldschneka
    Relikviář v podobě Týnského chrámu, darovaný českými šlechtičnami arcivévodkyni Stefanii k zásnubám s korunním princem Rudolfem Habsburským v Praze roku 1881.
     Obraz sv. Ludmily při bohoslužbě s dítětem sv. Václavem od Františka Tkadlíka
     Bronzové modeletto socha sv. Ludmily k pomníku sv. Václava na Václavském náměstí od Josefa Václava Myslbeka.
     Vitráž s mučednickou smrtí sv. Ludmily – část okna z chrámu sv. Ludmily v Praze na Vinohradech
     Originál partitury Oratoria Svatá Ludmila s přípisy jejího autora Antonína Dvořáka
 
 
 

 
Výstava bude k vidění zdarma od 15. října až do 28. února příštího roku denně-mimo pondělí-od 9.00 do 18.00.
 

 
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account