Také máte ten pocit, že se v poslední době vyrojilo spousta koučů, mentorů a školitelů? Kolem koučování, stejně tak jako okolo tisíce dalších oborů koluje spousta mýtů:

1. Kouče nepotřebuji

Máte pocit, že Vám sebekoučování stačí? Už jste někdy vyzkoušeli chodit do posilovny? Začaly jste chodit s obrovským nadšením, přesvědčením a cíly, ale postupně toto nadšení opadlo. Zaplatili jste si někdy hodiny trenéra. Trenéra, který na Vás každé pondělí a čtvrtek v posilovně čeká a který Vám ukazuje, co a jak nejlépe cvičit a zároveň Vás do cvičení podporuje? Která varianta posilování Vám přinese větší výsledky? Osobně si myslím, že s trenérem a stejně tak je to s koučem. Dalším poznatkem často bývá, že si mohu pokecat s přáteli, proto nepotřebuji kouče. Takové povídání s přáteli je důležité, ale nedojde u něho k rozvoji sebepoznání s rozvojem ať už profesní či osobní oblasti.

 

2. Kouč radí lidem, to já nepotřebuji

Koučování není poradenství, ani konzultace. Cílem kouče je objevit v každém jeho skrytý potenciál formou pokládaných otázek a naslouchání. Někteří koučové jsou i mentory, dokáží tedy poradit v oblasti, ve které jsou experty a jestliže o to klient žádá. Koučování není psychoterapie.

 
 

3. Koučem může být každý

I když je tato profese neregulovaná, koučem každý být nemůže. Základním předpokladem kouče je jeho vyzrálá a vyrovnaná osobnost, velká dávka empatie a chuti naslouchat. Umění klást cílené otázky právě k objevení vlastního potenciálu koučovaného.

 
 

Nevíte zda se nechat koučovat či nekoučovat? Vyzkoušejte si to. S koučem si musíte také sednout, musíte si být sympatiční, aby došlo ke vzájemnému otevření, důvěře a zároveň respektu.

 

Veronika Vejrková

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account