Pozoruhodná stavba Hamiltonova muzea, nacházející se v South Lanarkhire ve Skotsku, v sobě ukrývá unikátní akustické zajímavosti. Stavba místa odpočinku rodiny vévodů z Hamiltonu byla zahájena v roce 1842 a dokončena  v roce 1858, pět let po smrti Alexandra, 10. vévody z Hamiltonu.  Vévoda byl pohřben v egyptském sarkofágu  z Ptolemaiova období v hlavní kapli a později, po poklesu půdy a záplavách z řeky Clyde, byly jeho ostatky spolu s ostatky dalších 17 jeho předků z mauzolea přemístěny. Vnitřní prostory zůstaly tak prázdné a v budově tak vznikla nejdelší ozvěna zvuku na světě.
 
K ozvěně zvuku dochází při dopadu zvuku na rozměrnou překážku. Sluchem můžeme rozlišit dva krátké zvuky následující po sobě tehdy, je-li mezi nimi časový interval nejméně 0,1 s. Pokud se zvuk za tuto dobu stačí od svého zdroje zpět k němu vrátit, urazí při své rychlosti 340 metrů za sekundu vzdálenost 34 metrů. To znamená, že ozvěna vzniká, když překážka je od zdroje zvuku vzdálena v poloviční vzdálenosti – tedy nejméně 17 metrů. Při této vzdálenosti vzniká jednoslabičná ozvěna.
V kapli vysoké asi 37 metrů se zvuk může krásně odrážet od jejích stěn a stropu. Při zabouchnutí vstupních dveří tak v ní vzniká ozvěna trvající až 15 sekund. V mauzoleu tvoří zaoblený strop kaple (od roku 1970 už z plexiskla) vlastně zvukové zrcadlo, od kterého se zvuk odráží tak, že dva lidé stojící u zakřivených vnitřních stěn v opačných stranách místnosti se krásně slyší, když si šeptem povídají.
Zdroj: https://fyzmatik.pise.cz/1743-nejdelsi-ozvena-v-budove-na-svete.html

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account