Tvoření jako terapie: Proč handmade naplňuje naši duši

Sedím ve svém bytě a dívám se kolem sebe. Všechny ty předměty jednou někdo vymyslel a následně vytvořil. Často mám chuť k nim přidat i něco své. Něco, co vymyslím a vytvořím jen já. Něco handmade.

Co je to kreativita?
Myslím, že je to vybočení z davu, hledání vlastní cesty nebo jiných možností. Nemusíme nutně vynalézt něco nového a převratné. Někdy zkrátka přijdeme na zajímavou alternativu, nebo vylepšíme již existující. Občas nemám na tvoření tu správnou náladu. Pak si v duchu říkám, že moje pravá hemisféra, se zásobou tvůrčího myšlení a inspirace, si vzala neohlášenou dovolenou. V takovém případě mohu maximálně zasednout k Sudoku a na chvíli zaměstnat levou část mého mozku logikou a analýzou.

Podle Petry alias Handmade by Jašíka je tvoření jistý způsob hry. ”Hra sa začína výberom komponentov, ich zladením a následným tvorením. V tejto fáze je to, ale tvorenie zatiaľ len imaginárne. V hlave prichádzajú a odchádzajú obrazy. Nápady, čo a ako bude vyzerať, či to čo hlava zobrazila, ruky budú vedieť vytvoriť. Tvorenie je pozitívna závislosť. Každý vytvorený kus je výzva a krok vpred.”

“Pro mně je tvoření droga, k životu ji potřebuji, protože mně zcela naplňuje. Nyní jsem zamilovaná do cínových šperků – vyrábět každou chvilku, vezu si základen potřeby i na dovolenou, kde si ukradne trochu času na výrobu. Je to velmi Důležitá část mého života :)). ” tvrdí Jarka, která na Zepire vystupuje jako design jm.

Někdy se stane, že rodiče, spolubydlící, nebo manželé, nesdílejí Vaši vášeň pro tvoření. V takovém případě jim určitě řekněte, že proces tvoření je přínosem i pro ně. Na jedné straně vytvoříte něco pěkného nebo zajímavého a na straně druhé ušetří Vaši blízcí za platbu Vašemu psychoterapeutovi. Určitě znáte ten pocit čisté hlavy a uspokojení. Během tvůrčího procesu jsme zase na chvíli sami sebou, zapomínáme na realitu všedních dnů a naši čistou mysl nic a nikdo neomezuje.

“Tvorivosť je úžasne oslobodzujúca. Keď som sa prvýkrát stretla s tým, že dokážem vytvoriť niečo, čo sa ľuďom páči, po čom zatúžia a čo im dokáže urobiť radosť, naplnil ma pocit úžasného šťastia. Pokiaľ sa môže bytosť realizovať bez obmedzení, žije s pocitom, že vlastní všetko na svete.” tvrdí Zuzka z Květinového obchůdku.

Vikea se odreagovává s pomocí háčku, který považuje za kouzelnou hůlku:”Tvorenie je pre mňa relax, oddych, zázrak, keď sa z klbka rodí nejaká krásna vecička. Milujem tvoriť podľa vlastných nápadov, je to niekedy dlhý proces, niekedy to príde za sekundu, skvelý nápad, skvelá predstava hotového výrobku.”

Nejhezčích výsledků dosáhneme když nemáme žádné očekávání. Když tvoříme pouze pro Tvoření samotné. Někdy nás obraz prvotní představy zbytečně omezuje v naší realizaci. Při tvoření se potřebujeme zbavit logických ohraničení nebo problémů z okolního světa. Proto jsou známí umělci psychicky někde jinde než ostatní lidé. Dokáží se kreativitě úplně odevzdat, a vše ostatní posunout do pozadí. V tomto rozpoložení ale fungovat v běžném životě není jednoduché.

Kromě vnějších okolností a povinností může být tvoření omezovány i jinými aspekty: “Během tvoření přicházejí momenty, kdy si uvědomuji, že ne všechno bude tak jako byl první plán. Hodně se mění v závislosti na materiálu “dodala Petra. Při tvoření tedy občas přicházejí různé překážky které nám buď změní původní záměr, nebo pokud je Vaším cílem dosáhnout přesné zhmotnění určité představy, přichází potřeba kombinace více technik, které to umožní.

Materiál však nemusí být pouze omezující. Wandadesign se například nechává materiálem inspirovat: “Vidím zajímavé květiny nebe komponenty a už se mi v hlavě rodí nápady … někdy se představil zhmotní v něco úplně jiného, ​​ale o tom to asi je, hledat nové cesty. Druhým inspirativních faktorem jsou mé zákazníci nevěsty a jejich někdy bláznivé nápady, čím větší Extravagance, tým mě to více baví … “

Kdo je kreativní?
Mnoho lidí má názor, že někdo se kreativní narodil, má určité nadání a jiný to v sobě prostě nemá a hotovo. Nezkoušejí to v sobě najít. Pravdou však je, že každý z nás je od narození kreativní. Už jako malé děti zkoušíme všechno možné a hledáme různá využití předmětů kolem nás. I obyčejný domeček z kostek je výsledkem kreativity. Důležité je, kdo s kreativitou dokáže pracovat a podporovat ji.

Z toho mi plyne otázka: Dá se kreativita naučit? Rozhodně ano.
Učit se kreativitě je podobné jako učit se nějakému sportu. Vyžaduje trénink a vhodné prostředí, ve kterém se může rozvíjet. Stejně jako někdo necítí potřebu se hýbat (sport), tak jiný nemá potřebu tvořit. Bylo prokázáno, že géniové jako Shakespeare, Picasso nebo Mozart neměli vrozený dar uměleckého nadání. Nikdo z nich totiž nedosáhl výsledky, aniž umění věnoval tisíce hodin. Mozart trénoval 16 let předtím, než vytvořil své světoznámé skladby.

Jak můžeme rozvíjet svou tvořivost?
Kreativitu můžeme podpořit různými způsoby. Někdo je tvůrčí v časovém tlaku, jiný potřebuje poslouchat klasickou hudbu. Handmade portál Zepire.cz Vám nabízí 6 základních strategií, které určitě stojí za vyzkoušení:

1. Vstávejte brzy
Ne všichni jsou ranní ptáčata. Nicméně většina kreativní smýšlejících toho nejvíce vytvoří ráno.

2. Tvořte pro radost
Kreativita rozkvétá tehdy, když tvoříte pro sebe. Stává se však omezenou pokud příliš lpíte na tom, zda se to bude líbit někomu jinému nebo jestli to naplní jejich představy.

3. Naučte se tvořit kdekoli a kdykoli
Lidé často tvoří pouze na jednom místě, ve stejném prostředí. Jakkoliv bohatě vyzdobena dílna jednou přestane být zdrojem Vaší inspirace a Vy potřebujete načerpat nové nápady z vnějšku. Pozorujte své okolí a ono to přijde samo. Nenechávejte však své nápady dlouho čekat pokud k Vám náhle přijdou. Zapracujte na nich co nejdříve. Například JK Rowlingová napsala její první nápad pro Harryho Pottera na ubrousek ve vlaku.

4. Buďte aktivní
Obohacujte svůj život různorodými aktivitami, věnujte určitý čas svého dne tvoření. Ne vždy musíte mít perfektní výsledek, ale vždy to bude lepší než zůstat pasivní.

5. Experimentujte a buďte zvědavý
Zkoušejte nové věci a kombinujte. Možná k dokonalosti Vašeho díla stačí jen pozměnit barvy.

6. Setkávejte se s lidmi, kteří tvoří a mají odlišné nápady a perspektivy.
Navštěvujte různé kluby, kurzy nebo si jen sedněte s kamarádkou na kávu a podělte se o své nejnovější výtvory. Hodně inspirace můžete najít i mezi blogy s návodmi na handmade portálu Zepire.com. Spousta řemeselníků a dyzajnéů zde nabízí své rukodělné výrobky a sdílejí své zkušenosti s tvorbou.

A jaký je Váš názor na kreativitu? Proč tvoříte nebo co ve Vás tvoření vyvolává? Máte případně nějaké rady? Váš názor mě zajímá a myslím, že i Vaše zákazníky. 🙂

Přeji Vám motivaci a dostatek času na realizaci Vašich zálib,
Paula

Zepire

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account