“Káva papírově vychází jako úplný elixír mládí, klinicky ověřené studie u ní prokazují skoro zázračné účinky. Kofein obsažený v kávě například pomáhá vyvolávat tvorbu proteinu globulinu, dle studií tedy pitím kávy dokážeme snížit riziko vzniku diabetu, se kterým tento protein souvisí až o deset procent. Dále ovlivňuje pozitivně chod jater. Kofein ovlivňuje stav jaterních enzymů a při dlouhodobé konzumaci snižuje riziko jaterní cyrhozy až o 80 procent, takže kávou bych začal každé ráno s kocovinou,” vysvětluje Slámečka.

Káva má kromě jiného také pozitivní vliv na mozek. Studie z loňského roku ukázala, že při užívání kofeinu v kávě získáváte řadu látek, které se ukázaly jako prospěšné pro lidi s demencí, zabraňují Alzheimerově nemoci a celkově působí pozitivně pro lidský mozek.
Mezi hlavní výhody pro nás sportovce pak podle Slámečky patří především její vliv na kardiovaskulární systém, ale nejen to. “Průběžná konzumace kávy chrání kardiovaskulární systém a snižuje riziko srdečního selhání. Podílí se na zvýšení chodu metabolismu, konzument spaluje více kalorií. Proto se kofein vyskytuje ve většině podpůrných prostředků pro zvyšování výkonnosti. Kofein totiž zvyšuje hladinu stresového hormonu – adrenalinu. Zvyšuje reakční čas a dle výzkumů pomáhá sportovcům dosahovat lepších výkonů (v průměru o 11 až 12 procent).

Na závěr je nutno dodat, že spotřeba i efekt kávy na lidský organismus se odvíjí člověk od člověka a jde o velmi individuální záležitost. Zkoušejte a pozorujte tak její vliv především sami na sobě a zjišťujte, co vám dělá dobře.

Zdroj obrázků: bing.com

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account