7 důvodů, proč dlouhodobě nezůstávat v nevyhovujícím zaměstnání
Dnes jsem si opět uvědomila, proč dělám svoji práci. Protože bych ráda, aby lidé pracovali tam, kde se cítí dobře a kde nejenom dávají energii, ale kde tu energii také dostávají zpět. A nemyslím tím, že dostanou zpět jenom plat nebo zaměstnanecké benefity, ale to, že je práce těší, že se tam cítí fajn, jsou ocenění, mají příjemný kolektiv a třeba jsou i hrdí na to, pro koho pracují. Většina z nás tráví v zaměstnání více než 40 hodin týdně a to je opravdu kus života!
Ne, nejsem Matka Tereza. Dělám to i ze sobeckých důvodů. Byla bych ráda, abych méně často narážela na otrávené pokladní; na obchodníky, kteří o svém produktu vědí méně, než zákazník; na nekompetentní manažery, kteří jsou na míle daleko respektu a přirozené autoritě; klasicky na nepříjemné úředníky a také…. no, dosaďte si sami, kdo vám v poslední době hnul žlučí. Kdyby každý dělal práci, která ho baví a ne, která ho pouze živí, věřím, že by svět byl zase o kousek lepším místem k žití.
Nedávno jsem sdílela fotku na Facebooku „Pondělí, zpět do práce“, která se bez reklamy dostala během 4 dní k téměř k 17 000 lidem, což mi jen potvrdilo, že stále hodně z vás je nespokojených v současném zaměstnání.
Steve Jobs: „Jediný způsob, jak odvádět skvělou práci, je milovat to, co děláte. Pokud jste takovou ještě nenašli, nespokojte se s ní a jděte dál.“
Podívejte se na Maslowovu pyramidu, která znázorňuje, jaké potřeby vám může práce uspokojovat. Pokud jsou to jenom biologické/fyzické potřeby, tj. plat na nezbytné výdaje, pak je to opravdu málo k tomu, abyste se cítili dlouhodobě dobře. Říkáte si, že vám to stačí a že to nějak přetrpíte? Přemýšleli jste, co se může stát, pokud budete setrvávat v pracovním prostředí, které vám dává „jenom“ plat?
7 DŮVODŮ PROČ DLOUHODOBĚ NEZŮSTÁVAT V NEVYHOVUJÍCÍM ZAMĚSTNÁNÍ
Přicházíte o spoustu energie, kterou spotřebováváte, abyste se soustředili na splnění svých úkolů a nemysleli na to, co vás pravidelně vytáčí. Je to jako kdyby vám na počítači běžel na pozadí antivir. Fungujete, ale jste mnohem méně výkonní.
Fixujete si špatné návyky a vaše morálka se ztrácí. Pokud včas neodejdete, prostě se přizpůsobíte prostředí. Začnete být třeba laxní a starat se jenom o sebe. Za čas možná začnete říkat, že pracujete pouze do výše svého platu apod. Přece proč byste se měli namáhat víc než kolega, když on má vyšší plat a na všechno kašle, že?! Proč byste měli někomu pomáhat, když za to nic nedostanete, že?!
Ztratíte životní cíl a potřebu chtít od života víc. Ta jiskra, kterou v sobě máte na začátku, slábne a může se stát, že dočista uhasne. Když nemáte cíl, nikam nedojdete. Rezignujete a stanete se součástí stáda.
Vaše pracovní výkony budou horší a horší. Budete-li chodit do práce s odporem nebo se staženým žaludkem, pak vám bude chybět síla překonávat každodenní překážky k dosahování cílů/KPI´s. Začnete si hledat výmluvy, proč to nejde.
Plýtváte časem – nejdražší komoditou, kterou máme. V životě jsou tři věci, které už nevrátíte. Slovo, které jste vyřknuli, moment, který jste propásli a čas, který uplynul!
Vaše psychika může být pod velkým tlakem. Můžete chodit domů vyčerpaní, otrávení a to se projeví i na vašem soukromí. Navíc se vám postupně může snižovat sebevědomí.
Fyzické zdraví reaguje na podněty, které dostává. Když nemůžete něco strávit, začne vás trápit žaludek; budete-li se cítit ohrožení, můžete se obalit kily bolesti a podobně. Psychosomatika je velmi mocná.
(napadají vás ještě další důvody? Pak budu ráda, když mi je napíšete do komentáře :-))
Nečekejte, že vám teď řeknu, ať dáte ihned výpověď a začnete si hledat něco jiného. Nemám ráda zbrklá rozhodnutí. Pokud jste frustrovaní a necítíte uspokojení z vaší práce, položte si otázku, co můžete zkusit udělat, aby se situace změnila.
4 TIPY, CO DĚLAT, POKUD VÁM SOUČASNÉ ZAMĚSTNÁNÍ NEVYHOVUJE
- Přijměte současnou situaci jako výzvu k tomu, abyste se posunuli dál (po profesní i osobnostní stránce). Berte to tak, že je to správný čas vykročit ze své komfortní zóny, protože nemáte co ztratit. Zbaběle utéci můžete kdykoliv potom. Vyzkoušela jsem si to sama na sobě. Když jsem nastoupila po škole do personální agentury, byla jsem nemile překvapená, že se nejedná o pomoc lidem, ale o regulérní obchod. Chtěla jsem pár dní po nástupu doslova prchnout, ale se slzami v očích jsem si uvědomila, že určitá forma obchodu je všude. Udělala jsem dobře, že jsem to hned nevzdala. Moje tehdejší šéfová byla ženou na úrovni a já jsem záhy pochopila, že obchodník nemusí být jenom vlezlý chlápek. Stačí nabízet služby v té nejlepší možné kvalitě a zákazníci si vás najdou sami. Dodnes z této zkušenosti čerpám.
- Zapřemýšlejte, jestli vaše stávající práce není nějakou životní lekcí, kterou jste si měli prožít. Co vás tato situace učí? Stali jste se někdy svědkem nebo obětí šikany? Využívají vás kolegové, protože vědí, že neumíte říci ne a nedá vám to, abyste práci neodvedli precizně? Tak schválně, kde si myslíte, že je chyba? V okolí? Musím vás zklamat. S největší pravděpodobností je to ve vašem nedostatečném sebevědomí. Pokud si nejste vědomí své hodnoty, nemáte dostatečně nastavené hranice a lidi to velmi rychle vycítí. Odejdete-li hned do nové práce, tento model se jednoduše zopakuje.
- Zkuste změnit ostatní tím, že jim půjdete příkladem. Někdy stačí namotivovat se a pustit se do nějakého projektu. Motivace bývá nakažlivá a třeba to přiměje i ostatní, aby se sebou začali něco dělat. Můžete přijít s nějakým zlepšovákem, nějakým projektem, který přinese zaměstnavateli hmatatelnou hodnotu a vám seberealizaci. Nejen, že si tím můžete přilepšit finančně, ale sami si dokážete, co všechno zvládnete. A pokud to ve firmě neocení, není nic lepšího, než jít jinam, kde vám tento přístup i zkušenost mohou otevřít dveře.
- Promluvte si s nadřízeným nebo s majitelem firmy – prostě s někým kompetentním o tom, jak situaci nebo vaše postavení ve firmě vnímáte. Třeba jsou tak zaměstnaní svými úkoly a pohledy, že nevidí situaci objektivně (anebo jen vašima očima) a budou ochotni to změnit. Pokud ne, budete vědět, na čem jste a ušetříte si čas, po který byste se chlácholili, že to bude třeba za čas lepší. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že je to hodně důležitý životní krok. Navíc vám to zvyšuje odvahu v dalších životních situacích.
Dejte si načas a sledujte vaše pocity, myšlenky, jakékoliv změny v sobě i okolí. Velmi doporučuji vzít si tužku a papír (nestačí to mít jenom v hlavě, je důležité to opravdu napsat a vidět!) a ten si rozdělit na 2 sloupečky. Do jednoho si pište důvody proč zůstat v současném zaměstnání (plusy současné práce: peníze, benefity, šéf, atmosféra, možnost se rozvíjet, jistota, pohodlí, dobrá dopravní dostupnost,..) a do druhého proč nezůstat v současném zaměstnání (mínusy současné práce: stagnace, šikana, demotivace, špatná dojezdnost, pocit vyčerpání, všichni na něco neustále nadávají,….).
Vracejte se k nim v průběhu dní a případně týdnů, dopisujte, přepisujte a nechte působit váš rozum i intuici. Díky této malé sebe-analýze si uvědomíte, co opravdu (ne)chcete. Jakmile se rozhodnete, vaše šance najít si novou práci budou vysoké, protože budete motivovaní a hlavně budete znát konkrétní důvody, proč odcházíte a co od nové práce očekáváte.
Pak není nic snazšího, než si upravit životopis, a vtisknout do něj svoji hodnotu a pustit se do aktivního hledání práce, která bude odpovídat vašim pracovním i osobnostním cílům.
Pokud se rozhodnete změnit svůj život k lepšímu, můj e-book Krok za krokem k nové práci vás touto cestou zaručeně provede. Budete-li chtít, vypracuji vám životopis nebo motivační dopis na míru – tak, aby byl autentický a odpovídal vaší osobnosti i vašemu potenciálu.
Moje rada na závěr zní: „Jděte tam, kde si Vás cení, ne tam, kde Vás tolerují. Pokud nevidí Vaši skutečnou hodnotu, pak je čas na změnu a nový začátek.“
Držím Vám pěsti,
p.s. pokud se vám článek líbil, pak mrkněte na můj blog “www.martinakolackova.cz”, kde najdete články na podobná témata 🙂
Zdroj foto: Pixabay.com