Paúhoř elektrický patří mezi živočichy, kteří umějí vyrobit elektrickou energii. Dokáže vyrvořit elektrické napětí o síle až šestiset voltů a proud kolem jednoho ampéru. Takovou silou je možné omráčit například koně a vážně ohrozit život člověka.
Paúhoř elektrický je sladkovodní dravá ryba. Žije v bahnitých vodách amazonského pralesa a v povodí řeky Orinoko v Jižní Americe. Dorůstá do délky až dva a půl metru a může vážit kolem dvaceti kilogramů. Dýchá atmosférický kyslík.
Elektřinu paúhoř vyrábí třemi páry břišních orgánů, které vznikly přeměnou příčně pruhované svaloviny. Orgány tvoří elektrická tkáň, která je složená ze zvláštních buněk- elektrocytů. Tisíce těchto buněk se skládají do destiček- elektroplaxů. Ty jsou uspořádány za sebou a jsou propojeny do jednotlivých řad. Každá jednotlivá buňka tak vyrobí napětí asi 0,15 V a společně fungují podobně jako baterie při sériovém zapojení. Úhoř vysílá tři typy elektrických signálů- slabé nízkonapěťové pulzy, krátké výbuchy vysokého napětí a delší salvy vysokého napětí.
Nejnovějšívýzkumy prokázaly, že vysokonapěťový výboj paúhoře působí na motorické neurony kořisti a tím ji zcela znehybní. Ale to není vše, paúhoř dokonce vysláním elektrického výboje pomocí orgánu zvaného Sachsův svazek přinutí schovanou rybu, aby se pohnula a tím se prozradila.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account