Včera cestou z chalupy mě napadla taková analogie člověk – automobil. Představovala jsem si sebe jako auto. Abych plynule jela, bez cukání a trhání, měla pro život to správné zrychlení, měla bych umět najít rovnováhu mezi tím, kdy jedu na vysoký rychlostní stupeň – chystám se na zátěžové období – a zároveň jej musím nějak kompenzovat. K tomu potřebuji snížení rychlosti, nebo vyřazení rychlostního stupně s jízdou na neutrál. Vybalancovat rychlý a hektický den procházkou domů s vypnutým mobilem a zapnutými myšlenkami.
Jela jsem z chalupy, kde jsem poctivě vyřazovala, dobíjela baterku, vypínala mobil, opravovala kastli a túrovala jen v nezbytných momentech. Hodně jsem přemýšlela o svých klientech.
V posledních týdnech se mi kupí klienti, kteří jsou pod tlakem, mají nižší nosnost než břímě, které nesou. Čas je jejich nepřítel, jedou na plné obrátky, plní do puntíku své pracovní povinnosti, ale i povinnosti kolegů, domů přichazejí vyčerpaní, bez chuti i na své oblíbené činnosti a upadají do stavů letargie, smutku a ve finále zoufalství.
Stres. Když se necítíte ve své kůži. V prvním díle jsem vám vykládala o koučinku, ve druhém díle jsem se zabývala koučovatelností a otázkou, jak vybrat správného kouče a neutratit celoživotní úspory.
Pokud je s vámi dlouhodobě něco „jinak“, jste unavení, smutní, podráždění, nebo naopak v euforii, buší vám srdce, zadýcháváte se, máte zažívací potíže. Vrací se vám viróza, opar, záněty horních cest dýchacích. Ale příznaky stresu mohou mít i banálnější formu jako třepetí nehtů, padání vlasů, pocení nebo akné. Symptomů je opravdu tolik, kolik je na světě lidí. Mohou být psychické, mentální i fyzické. Velmi často končíme s pocitem nemocnosti v ordinacích lékařů. To už bývá zpravidla pozdě, protože tělo nějaký čas alarmuje, a když jej neposlechneme či ignorujeme, tak nám začne dávat najevo, že je zle.
Nejdůležitější je prevence, naučit se stresu předcházet, zvědomovat si situace, které nám stres do života vnášejí, včas jim předcházet. Jsou na to velmi účinné koučovací techniky, které v Čisté duši s klienty používáme. Cílem je vybudovat si základy vnitřní stability, pak kolem nás mohou lítat okované šišky s hákem a my jsme odolní.
Razím heslo špičkového amerického kouče Tima Gallweye: „Když se něco podělá, nemusíte se podělat taky“.
Já osobně už delší dobu používám velmi jednoduché recepty. Kromě toho, že se sama nechávám koučovat a přišla jsem si na to, co ve mně vyvolává stres, naučila jsem se jednoduché techniky, mezi něž patří třeba minimální sledování a čtení zpráv, nepotřebuju do svého světa vpouštět žádné katastrofy. Velmi dobře hospodařím z časem, neodkládám povinosti a mám vybudovaný vnitřní řád. Obklopuji se lidmi, kteří jsou naladění, nepouštím si do života negativní energii, když už se snaží vetřít, nedám jí prostor pro šíření a růst. Nesnažím se naplnit očekávání druhých a stejně tak se chovám k ostatním, nezatěžuji je svými očekáváními. Jsem si nejlepší přítelkyní a snažím si věřit stejně jako když jsem byla malá holka a byla jsem přesvědčená, že dokážu „něco velkého“.
Kdyby to nezabralo, máme teď změnu životního stylu pomocí koučování přímo v jarním schématu. Speciální program ve spolupráci s Koučink centrem – Life koučinkový program kvality života – kam srdečně všechny zvu.
Není jen o předcházení stresu a úpravě váhy! Ale posunech v myšlení a učení se zacházet se sebou jak nejlíp můžete. Individuální koučovací sezení pro klienty, které čeká zátěžové životním období, nebo jsou pod tlakem okolností, práce, mají starosti s dětmi, partnery, sami se sebou – to je samozřejmostí.
Petra Lekešová Krajčinovič
Zdroj foto:Pixabay.com