Jak často se vám stalo, že jste vstoupili do vztahu a teprve až po delších společných chvilkách jste si uvědomili, že to prostě nemůže vyjít? Počáteční zamilovanost byla krásná, jenže poté vás probudila realita hádek, žárlivosti a výčitek? Vztahy působí jako velmi komplikovaná záležitost, ale pokud se jim pokusíte porozumět, můžete předejít několika zkaženým měsícům.
Stejně tak jako u sportů či vyšívání, tak i vztahy je možné se naučit. Existuje spousta knížek, které učí správnému vztahu, ale málo z nich se soustředí na samotný počátek. Jak tedy poznáte, s jakým partnerem si budete nejlépe rozumět?
Odpověď na tuto otázku vyplývá z pojmu: Typy přitažlivostí. Existují 3 specifické typy a jedná se o způsob, jakým lidé vnímají intimitu v romantických vztazích a jak na ni reagují.
 
Typy přitažlivostí:
 
1. Úzkostlivý typ 
Milujete, když můžete být svému partnerovi co nejblíže a chcete větší intimitu. Velmi často trpíte strachem, že si váš partner nepřeje být v tak blízkém vztahu jako vy. Ve vztahu jste hodně emocionální, citlivá ke každé maličkosti a to co dělá váš přítel si berete hodně osobně. Ve vztahu se snadno naštvete a máte hodně negativních pocitů. Velmi často to skončí tak, že nakonec řeknete něco ošklivého, čeho později litujete. Potřebujete v druhém člověku oporu a klid.
2. Vyrovnaný typ
Je pro vás přirozené být milující a otevřená. Máte ráda intimitu a blízkost a přitom nemáte obavy ohledně vašeho vztahu. Ve vztahu řešíte věci na rovinu a není pro vás obvyklé se snadno naštvat. S partnerem komunikujete, říkáte mu svoje potřeby či emoce a stejně tak dokážete vnímat vašeho partnera a přizpůsobit se mu. Sdílíte společně problémy i úspěchy a jste tu vždy pro něj.
3. Vyhýbavý typ
Je pro vás velmi důležité si udržet svojí samostatnost a nezávislost a často preferujete mít vlastní prostor v intimním vztahu. I když chcete mít blízko k ostatním, necítíte se pohodlně v příliš velké blízkosti a je vám příjemnější mít partnera na délku paže. Málokdy se trápíte starostmi o váš vztah nebo odmítnutí. Nerada se otevíráte svému partnerovi a často si stěžují, že jim neprojevujete dostatek emocí. Velmi si hlídáte situaci, kdy by partner chtěl převzít kontrolu a dostat se do vašeho soukromí.
 
Ptáte se, jak vám tyto typy pomohou k tomu, aby jste se nedostala do špatného vztahu? Jako první si určete, k jakému typu patříte vy sama. Jste úzkostlivý, vyrovnaný či vyhýbavý typ? Jakmile se dokážete přirovnat k jednomu typu, nejen že lépe pochopíte sama sebe, ale stejně tak začnete chápat předchozí nevydařené vztahy a partnery.
Než se rozhodnete s někým chodit, poznejte daného člověka a zjistěte, jaký je jeho typ přitažlivosti. Podle indícií následně pochopíte, že pokud spolu jsou ve vztahu úzkostlivý a vyhýbavý typ člověka, nikdy se nemůže jednat o harmonický vztah.
Úzkostlivý člověk potřebuje lásku, otevřenost a jistotu, zatímco vyhýbavý člověk touží být samostatný, nevyjadřuje emoce a nerad pouští ostatní do svého soukromí. Paradoxní však může být to, že právě tyto typy se přitahují jako protikladné magnety.
Právě proto je důležité určit jak svůj vlastní typ přitažlivosti, tak i typ druhého člověka. Absolutně nejlepší co můžete udělat, je začít vztah s vyrovnaným člověkem, jelikož právě ten vás dokáže ve většině situací podpořit a pochopit
Tyto informace jsou čerpány z knihy: Attached od autorů Amir Levine a Rachel S. F. Heller. Doporučuji si ji přečíst, pokud toužíte více porozumět vztahům, vašim partnerům a nebo se naučit, jak s jednotlivými typy zacházet, aby vám vztah lépe vycházel.
Jaký je váš typ přitažlivosti? 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account