Ladislav Špaček a historie etiketou a za vše může žena.

„Etiketních pravidel není mnoho, ale způsobů, jak je aplikovat, mnoho je a to je dílem naší kreativity.“ Ladislav Špaček


Slušné společenské vychování nebylo za první republiky výsadou jen vyšších vrstev. „I zedník nebo malíř pokojů si v neděli na procházku oblékl černý oblek, bílou košili, kravatu a nasadil si klobouk.“
Elegance utrpěla za komunismu, ovšem ještě větší devastace přišla na počátku 90. let.
Dříve byli muži mnohem galantnější. Tehdy neexistovalo, že by muž nepomohl ženě do kabátu. Ženy byly na mužích závislé jak ekonomicky, tak i partnersky. Teprve když začaly být finančně nezávislé, začaly se osvobozovat a už nemusely čekat, až manžel přinese domů peníze. Po první světové válce, kdy na bojištích zahynuly milióny mužů, musely ženy nastoupit do jejich práce – a to byl základ proměny společnosti. Následný vynález antikoncepce pak způsobil naprostou revoluci.
Etiketa, tedy to, jak působím na druhé lidi, vyžaduje určité sebeodříkání a sebekázeň. Dříve se naši předkové za první republiky převlékli několikrát denně. Dnes na sebe chlapi vezmou mikinu a tričko, k tomu džíny a v tom absolvují celý den.
Ladislav Špaček ve funkci tiskového mluvčí Václava Havla: Když jsem přišel na Hrad, tak jsem svůj obor dobře znal. Situace, které jsem zažíval, byly výzvou, protože mi nabízely mnoho možností jak aplikovat to, co znám. Spousta lidí si myslí, že existuje nějaká tlustá kniha s miliony pravidel. Žádná taková kniha neexistuje. Etiketních pravidel není mnoho, ale způsobů, jak je aplikovat, mnoho je a to je dílem naší kreativity. Proč jsou například gentlemani tak hodnocení? Protože umí uplatnit společenská pravidla v jakékoliv situaci. Etiketu, která je naukou o vzájemných lidských vztazích. Etiketa lidi nesvazuje, ba naopak! Pokud ji lidé ovládají, mohou se kdykoliv a kdekoliv chovat naprosto přirozeně. A jak to bylo s krátkými kalhotami Václava Havla? V říjnu 1989 seděl ještě ve vězení a 29. Prosince už byl zvolen prezidentem. Přešel domů, oblékl si oblek. Kalhoty mu padaly, protože byl vyhublý. Kalhoty si vykasal a doufal, že mu při následném pochodu budou postupně padat, jenže ony zůstaly nahoře.


Dnešní heslo je – bez kravaty. Je to symbol. Můžeme to pozorovat třeba při zasedání vlády.
 
Zdroj:
MF, Extra dnes. Speciální vydání k oslavě 100 let od založení republiky. Text: Veronika Strejcová.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account