Tibet býval mocnou říší, což před více jak 70 lety zlákalo Čínu a toto území zabrala. Tato vojenská invaze měla oficiálně za cíl zachránit Tibeťany před útlakem a ochránit čínské hranice. Nepřipomíná vám to události z nedávné doby? Od chvíle, kdy si Čína začala nárokovat tibetské území, už nic nebylo jako dřív. A ačkoliv by vykreslení celé historické situace zabralo mnohem více prostoru, v tuto chvíli už připomeňme pouze to, že nakonec tisíce Tibeťanů bylo nuceno uprchnout. Politický azyl jim od té doby poskytuje Indie, kde žijí i se svým duchovním vůdcem dalajlamou. Ten žije od roku 1959 v Dharamsale a zde sídlí rovněž tibetská exilová vláda.
Proč vám to připomínáme? Již od dob Václava Havla patří Česká republika k velkým podporovatelům Tibetu a před 20 lety vznikla také organizace MOST ProTibet o.p.s., která tvoří pomyslný most mezi Českou republikou a Tibetem, mezi lidmi, kulturami a tradicemi. Za tuto dobu se ve spolupráci s tibetskou exilovou vládou povedlo díky dárcům přerozdělit přes padesát miliónů korun a pomoci tak tisícům tibetských uprchlíků. Celá řada projektů zlepšila životní podmínky mnichů a mnišek, umožnila vzdělání dětí a důstojný život seniorům. Organizaci MOST ProTibet se dostává podpory mnoha lidí dobré vůle, a to včetně Jeho Svatosti XIV. Dalajlamy.
Unikátní aukce pro Tibet
Pomoci Tibetu je možné mnoha způsoby a patří mezi ně také speciální benefiční aukce, která se uskuteční 5. listopadu 2024 v Praze. Od 18:00 jí v Tibet Open House (Školská 28) provede herečka Nela Boudová a hosté se mohou těšit i na vystoupení skupiny Radostné tance Khaita či tradiční tibetské pochutiny. Prohlédnou si již nyní můžete on-line verzi aukčního katalogu. Výtěžek aukce poputuje na podporu projektů zahraniční rozvojové spolupráce. Jana Ďásková Neboráková, zakladatelka a ředitelka MOSTu ProTibet, osobně navštívila v létě v Indii kláštery a podporované mnichy a mnišky a do aukce se jí podařilo z tibetského exilu přivézt originální historické položky. Dokonce i sochu posvěcenou Jeho Svatostí XIV. Dalajlamou.
Proč pomáhat Tibetu?
Jana také v souvislosti s aukcí uvedla, proč je podle ní důležité pomáhat Tibetu: „Já myslím, že je to poslání. Nikdy mě nenapadlo se rozhodovat, zda budu pomáhat v Africe nebo někde jinde ve světě. Když jsem se ale poprvé ve čtrnácti letech dověděla o Tibetu, jeho kultuře a tradicích, měla jsem takové to „šimrání po celém těle“ a věděla jsem, že Tibet je pro mě v životě něco speciálního, že s ním mám nějaké spojení. Možnost pomáhat přišla až později. Když jsem potom zjišťovala více o osudu tohoto národa, nešlo prostě jen sedět a nic nedělat“. MOST, to jsou úžasné projekty jako například Adopce ProTibet, Koza ProTibet, Lékaři ProTibet či stavba Klášterní školy v Kowangu. MOST jsou ale také „obyčejné“ věci, přesto v Indii neobyčejné, jako vodovodní pumpy, veřejné komunitní toalety, filtry a zásobárny na vodu. MOST poskytuje pomoc také v klášterech, exilových vesničkách, SOS dětských vesničkách, domovech pro seniory v oblastech Ladakh, Spiti, Dharamsala, Mussoorie a Dehrádún a jižní Indie oblast Belakuppe. V Tibetu oblast Amdo u Xiningu, Kham v oblasti Kardze a Batang.
Za účelem pomoci vznikl rovněž zajímavý sociální podnik přímo v České republice, na němž se podílejí i lidé se zdravotním postižením. Podnik vyrábí tradiční tibetský pokrm Tsampa Pema, který byl pojmenován po mnichovi Pemovi Samdupovi ze Spiti. Tsampa je vyrobená z české suroviny, jemně mletého a praženého BIO ječmene a dostupná je v mnoha příchutích. „Na české straně mostu“ se také od roku 2002 pravidelně v březnu koná Festival ProTibet, který seznamuje české zájemce s kulturním bohatstvím a tradicemi Tibetu.
Dělá se, co je třeba
Jaké projekty budu ze získaných prostředků podpořeny, o tom rozhodují především potřeby Tibeťanů. „Vše vzniká vždy z iniciativy podporovaných skupin Tibeťanů, mnichů a mnišek. První projekt je vedle stavby klášterní školy pro mnišky i Adopce ProTibet. Takto jsme nejdříve podporovali mnichy a mnišky a postupně pomoc rozšířili na tibetské děti v exilové škole Tibetan Homes Foundation v Mussoorie a tibetské seniory v Ladakhu. Potkáváme se s lidmi a nasloucháme jejich osudům, příběhům a potřebám. Máme také cenné informace od tzv. group leaderů – takových starostů jednotlivých exilových kempů v Ladakhu, až po CRO – oficiálního zástupce Tibetské exilové vlády v Ladakhu. Jednáme také s exilovou vládou v Dharamsale, s řediteli škol a starosty jednotlivých vesnic,“ upřesňuje Jana.
Dlouhodobé pomoci týmu MOSTu si všímá i Jeho Svatost XIV. Dalajlama a osobně se s členy organizace opakovaně setkal. Co členům týmu pověděl? „Mluvil mimo jiné o tom, že všichni lidé jsou jedna rodina, je nesmyslné si ubližovat a bojovat spolu. Síla je ve sjednocení, spolupráci a vzájemné pomoci. Nejsilnější při osobních setkáních ale není, co Jeho Svatost říká, ale to, co z něj vyzařuje. Je to obrovská síla soucitu, laskavosti a moudrosti, která je zcela nepopsatelná slovy,“ sdílí niterné prožitky Jana.
Za Janou a jejím týmem je neskutečná práce, dřina, extrémní pracovní podmínky, ale dostává se jim za to velké odměny – rozzářených obličejů dětí, když dostanou banán navíc, možnost vidět úspěchy mladých lidí, kteří úspěšně dostudovali či vděčnosti tibetských babiček a dědečků, kteří se při setkání vlídně usmívají a otáčejí přitom modlitebními mlýnky. Opomenout nelze ani radost ve tvářích mnichů a mnišek nebo dlouholetá a hluboká přátelství.
Zdroj: MOST ProTibet
Foto: se souhlasem MOST ProTibet