Žákům a studentům před pár dny začaly neplánované „koronavirové prázdniny“ a spousta rodičů byla nucena zůstat se svými ratolestmi doma. Nikdo zatím netuší na jak dlouho, a tak je potřeba, aby se rodiče, zejména se žáky z prvního stupně, učili doma. Asi už jste zjistili, že učit se doma s vlastními dětmi je pro někoho, kdo se tomu nikdy přímo nevěnoval, celkem náročné. Pokud ale dodržíte těchto pár základních pravidel, půjde to snadno, a ještě si s vaším dítkem užijete spoustu legrace.
Nechat vše jenom na on – line učebnicích a TV je sice pohodlné, ale ne úplně ideální. „Aby se totiž aktivovala ta správná mozková centra a učení šlo takzvaně do hloubky, je nezbytné zapojit ruce dítěte. Šikovnost rukou se mění v šikovnost myšlení. A o tom je právě činnostní učení,“ řekl ředitel Tvořivé školy a rodinný poradce Čeněk Rosecký, který doporučuje rodičům desatero domácího učení. Jak tedy přistoupit k učení dětí doma?
1. Nastavte si pravidla a bezpečné hranice
Dítě se musí cítit v bezpečí pevných hranic. A potřebuje vědět, co se bude dít, aby mohlo zůstat dítětem. Například teď jsi doma a nastavíme si to tak, že se budeme učit vždy hodinu dopoledne a hodinu odpoledne.
2. Vytvořte pracovní místo, kde se budete učit
Ideálně pořád stejné. Připravte si materiál – pomůcky, sešity. Vytváření pracovního místa je už samo o sobě učením (kompetence pracovní). Zapojte proto dítě a učte ho udržovat si na tomto místě pořádek.
3. Stanovte si cíl. Zvolte učivo. Zkuste dítě motivovat
Nejlepší motivace je příběhem. „No to jsem zvědavý, co se dneska naučíme.“ Sladkosti a hraní na PC, nejsou sice úplně ideální, ale v dané situaci se toho – v rozumné míře – nemusíte bát.
4. Hledejte spolu s dítětem, co už umí
Vracejte se v učivu dozadu tak dlouho, až dojdete k místu, které dítě umí. A dále postupujte vždy od jednoduchého ke složitějšímu, až když si budete jisti, že danou látku dítě ovládá.
5. Jednotlivé postupy dělejte krátce
Rozumné je postup (předmět, učivo) změnit, dokud dítě baví. „A teď zkusíme něco jiného.“ Nenechte dítě, aby se učením „otrávilo“.
6. Netlačte na výkon
Platí, že klid a trpělivost jsou základ. Když to nejde, tak to nejde. Půjde to příště. Zachovejte klid. Pokud ucítíte, že na vás jde rozčilenost, okamžitě přestaňte!
7. Nechte dítěti prostor, ať co nejvíce věcí a jevů objeví samo
To samozřejmě neznamená, že ho v tom necháte plácat. Propojte výuku s jeho životem a dalšími věcmi. Nechte ho, ať o tom, co dělá, mluví svým jazykem. A učte ho, aby si po sobě výsledek samo zkontrolovalo.
8. Dítěti umožněte zažívat pocit úspěchu
To je nesmírně důležité. Nebuďte perfekcionisté. Obrovský úspěch je už to, že dítě pracuje. Vždyť se to teprve učí!
9. Chvalte dítě za vše, co se mu daří
Řekněte mu, jak jste na něj pyšní, že s vámi pracuje, že vás poslouchá, jak mluví, že se soustředí. Dejte mu důvěru, že to zvládne. A na konci vyjádřete uznání, jak jste to spolu zvládli.
10. Váš vztah s vaším dítětem je nejvíc. Nedovolte, aby ho učení ničilo
Buďte pro něj přítomní emočně. Uznejte jeho pocity, i pro něj je to těžké období. Dítě vnímá naše strachy. Netlačte to hlavou – co by se mělo, jaké je. Důležitější, než co se dítě naučí, je váš vztah. Byla by škoda poškodit ho kvůli snaze dítě něco mermomocí naučit.
Není nic neobvyklého, že se dítě může začít vnitřně bránit a ani neví proč. „Pokud se vám dítě takzvaně „blokne“, netlačte a raději další učení odložte. Obejměte ho a řekněte, že víte, co cítí a dělejte něco jiného, co dítě baví. Něco skutečně lehkého, veselého, kde bude moci uspět,“ radí ředitel Tvořivé školy a rodinný poradce Čeněk Rosecký.
Pokud už se vaše dítě uzavřelo nebo vám přetekl pohár trpělivosti, nebuďte z toho nešťastní, je to normální. Běžte za dítětem, dotkněte se ho a řekněte mu, že vaše rozčilení nepatřilo jemu. „Řekněte mu, že to byla vaše bezmoc, zoufalství, či strach… Dítě vás vezme na milost a nejspíš se samo bude chtít přitulit. Ono vás totiž miluje. A teď zamáčkněte slzy a běžte to udělat,“ doporučuje Rosecký.
Pokud se chcete vašim dětem věnovat skutečně smysluplně a efektivně, nabízíme vám praktické sety pro činnostní učení – Karty a šablony pro činnostní učení v Matematice (1-9), Českém jazyce (1-5), Geometrii (1-5) a Prvouce (1-3). Stačí si vybrat příslušný ročník. Více se dozvíte na webu www.tvorivaskola.cz
Desatero domácího učení. Jak se učit doma s dětmi během „koronavirových prázdnin“?
-
Utrpení není superschopnost
MartinaPašingerová||Osobní rozvoj a podnikání
To, že něco zvládnete, neznamená, že tomu musíte neustále čelit. „Zvládla to takhle moje máma, zvládla jsem to já,...
-
Internet mi změnil život a navrátil ztracené sebevědomí.
JitkaKubínová||Osobní rozvoj a podnikání
Změna prostřednictvím vzdělávání: Cesta k novému začátku Ležím na posteli ve svém náhradním domově. Píše se datum 25. 6....
-
Do nejtajnějších koutů mysli je třeba vyjít nalehko, bez zátěže názorů a předsudků
Jana101||Osobní rozvoj a podnikání
Poznávání sebe sama se nenaučíte od nikoho, ani od psychoanalytiků, ani od filozofů. To byste se naučili něco o...
-
Co znamená ve snu, když si kupujete nebo balíte oblečení?
Jana101||Osobní rozvoj a podnikání
Co znamená, když si ve snu kupujete nebo balíte oblečení? KUPOVAT OBLEČENÍ – To symbolicky naznačuje výběr/rozhodnutí, týkající se zvažování, jak...
-
Zbavte sa svojich strachov
Beáta Konvalinová||Osobní rozvoj a podnikání
Monika Sobeková mala skvelú prácu, veľa titulov, krásny vzťah, no jej duši stále niečo chýbalo. Túžila objaviť poslanie svojej...
-
MINIKURZ ANGLIČTINY: LEKCE 6/6 (Jaký to má tvar?)
Jana101||Osobní rozvoj a podnikání
WHAT SHAPE IS IT? *enzo* Otázka: Otázka je sestavená stejně, jako když se ptáme na barvu, jen slovo colour...
-
Miluj svůj život 2021 – nástěnný kalendář
RenataPetříčková||Osobní rozvoj a podnikání
Zamilujte se krůček po krůčku do svého života. Každý den stojí za to žít a je prostorem pro malé...
-
Podzimní škola seberozvoje – 5. část záznam
Anna Bartošová||Osobní rozvoj a podnikání
5. živé vysílání v rámci Podzimní školy seberozvojena téma: Sebeláska a sebehodnota – pilíře našeho života podtitul: Mám se...