Četba dobré literatury je jemnou, avšak kvalitní “masáží” mozku. Čtení aktivuje četné neuronové sítě lišící se podle emotivního a vizuálně prostorového zaměření. Uvádí se to ve studii amerických a kanadských vědců, kteří použili funkční magnetickou rezonanci u několika dobrovolníků, kteří přitom zároveň četli výňatky z románů, životopisů či časopisů. Píše o tom italský deník Corriere della Sera.

Čím je člověk starší, tím více by potřeboval “masírovat” mozek dobrou četbou.
Studie publikovaná na stránkách Journal of Gerontology potvrdila, že ten, kdo si každý den čte, žije déle než ten, kdo tak nečiní. Podle této studie to kupodivu platí jen pro muže, nikoli pro ženy, ačkoli žen zvyklých si denně číst bylo při této studii více, než mužů.

A jak napsal deník Corriere della Sera, čtenáři jsou šťastnější než ti, kdo si nečtou. Ten, kdo má rád literaturu, prožívá pozitivní emoce častěji, než ten, kdo o knihy nestojí.
Ke čtení knihy je dokonce možné si zapálit svíčku s vůní starých knih – Old books, a jak řekl  již kdysi

Marcus Tullius Cicero
„Pokoj bez knih je jako tělo bez duše.“
Jak vysvětluje i neurolog Martin Stránský, čtení knih je mnohem pozitivnější a přínosnější než čtení digitální a online. Účinky čtení z papíru jsou výraznější… informace jsou oddělené stránkami, tudíž si je mozek umí lépe uspořádat a tím i zapamatovat. Je to tím, že mozek a tělo fungují společně a dohromady, nikoliv odděleně.
Čtení knih zlepšuje myšlení a paměť a zvyšuje inteligenci.

Asi jen málokoho nepotěší jako dárek pod vánočním stromkem hezká kniha.

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account