Motivace ke změně zaměstnání: Peníze, smysluplnost nebo atmosféra?
Konec starého a začátek nového roku často vedou k přemýšlení, co (u)dělat jinak, aby ten nový rok byl lepší než ty předešlé. Často padne nejedna myšlenka i na práci, protože v ní trávíme mnohdy více než 40 hodin týdně.
CO NÁS V ČR NEJVÍC MOTIVUJE KE ZMĚNĚ PRÁCE?
Nejsou to jenom peníze, které jsou samozřejmě na první příčce. Stále více se klade důraz na smysluplnost a užitečnost své práce, prostředí a atmosféra ve firmě, vztahy s nadřízenými i kolegy, možnost skloubit práci s rodinným životem (work-life balance). V následující tabulce najdete výsledky průzkumu společnosti LmC, které jsou z podzimu 2016 a říkají nám, co jsou statisticky nejčastější motivy/důvody ke změně práce.
To, co je jisté, ať chceme nebo nechceme, svůj život (i ten pracovní) máme ve svých rukou. Řada z si možná zanadává, že to není pravda, protože z něčeho musíte platit hypotéku, děti mají řadu koníčků, náklady na všechno stále rostou. S tím s vámi naprosto souhlasím. I já občas propadám do těchto stavů, kdy si říkám, že mám svázané ruce a už nevím, co dělat jinak.
Základem změny života je změna myšlení. Tak schválně, kdo z vás obvykle vidí sklenici poloprázdnou a kdo z vás ji vidí polo-plnou? Kolik z vás nadávalo na situaci, ve které jste byli a pak jste se dostali do situace ještě horší a díky tomu jste si zpětně říkali, že jste se vlastně neměli tak špatně, jak jste si původně mysleli?
Pravdou je, že když je něčeho moc, tak přes stromy nevidíme les. Řada z nás je zahlcena úkoly, lidí je málo a tak děláte práci i za kolegy, kteří odešli jinam, ale náhrada za ně nikdy nenastoupila. Čas se zrychluje a my jsme jako skřípnuti v kleštích a cítíme se být pod tlakem. To logicky vede k vyhrocení emocím a pocitům, že se točíme v bludném kruhu. Věřte mi, věrně tyto pocity znám.
Pokud se naučíme řídit naše myšlenky, dokážeme řídit svůj vlastní osud. Má to jeden háček – měnit mysl je kontinuální proces a chvíli trvá, než si vytvoříme nové myšlenkové mapy. Pokud jste stejně jako já nedočkaví a vedle prací s myslí „musíte také něco skutečně fyzicky dělat“, mám pro vás odzkoušené tipy, které já sama používám.
Jsou cestou, jak vystoupit z pomyslného kruhu nebo krysího závodu dřív, než se z toho zblázníte, sáhnete po antidepresivech anebo se vše projeví na vašem zdraví.
4 PRAKTICKÉ TIPY JAK VZÍT PRACOVNÍ ŽIVOT DO SVÝCH RUKOU
- Přijměte současnou situaci jako výzvu k tomu, abyste se posunuli dál (po profesní i osobnostní stránce). Berte to tak, že je to správný čas vykročit ze své komfortní zóny, protože nemáte co ztratit. Zbaběle utéci můžete kdykoliv potom. Vyzkoušela jsem si to sama na sobě. Když jsem nastoupila po škole do personální agentury, byla jsem nemile překvapená, že se nejedná o pomoc lidem, ale o regulérní obchod. Chtěla jsem pár dní po nástupu doslova prchnout, ale se slzami v očích jsem si uvědomila, že určitá forma obchodu je všude. Udělala jsem dobře, že jsem to hned nevzdala. Moje tehdejší šéfová byla ženou na úrovni a já jsem záhy pochopila, že obchodník nemusí být jenom vlezlý chlápek. Stačí nabízet služby v té nejlepší možné kvalitě a zákazníci si vás najdou sami. Dodnes z této zkušenosti čerpám.
- Zapřemýšlejte, jestli vaše stávající práce není nějakou životní lekcí, kterou jste si měli prožít. Co vás tato situace učí? Stali jste se někdy svědkem nebo obětí šikany? Využívají vás kolegové, protože vědí, že neumíte říci ne a nedá vám to, abyste práci neodvedli precizně? Tak schválně, kde si myslíte, že je chyba? V okolí? Musím vás zklamat. S největší pravděpodobností je to ve vašem nedostatečném sebevědomí. Pokud si nejste vědomí své hodnoty, nemáte dostatečně nastavené hranice a lidi to velmi rychle vycítí. Odejdete-li hned do nové práce, tento model se jednoduše zopakuje.
- Zkuste změnit ostatní tím, že jim půjdete příkladem. Někdy stačí namotivovat se a pustit se do nějakého projektu. Motivace bývá nakažlivá a třeba to přiměje i ostatní, aby se sebou začali něco dělat. Můžete přijít s nějakým zlepšovákem, nějakým projektem, který přinese zaměstnavateli hmatatelnou hodnotu a vám seberealizaci. Nejen, že si tím můžete přilepšit finančně, ale sami si dokážete, co všechno zvládnete. A pokud to ve firmě neocení, není nic lepšího, než jít jinam, kde vám tento přístup i zkušenost mohou otevřít dveře.
- Promluvte si s nadřízeným nebo s majitelem firmy – prostě s někým kompetentním o tom, jak situaci nebo vaše postavení ve firmě vnímáte.Třeba jsou tak zaměstnaní svými úkoly a pohledy, že nevidí situaci objektivně (anebo jen vašima očima) a budou ochotni to změnit. Pokud ne, budete vědět, na čem jste a ušetříte si čas, po který byste se chlácholili, že to bude třeba za čas lepší. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že je to hodně důležitý životní krok. Navíc vám to zvyšuje odvahu v dalších životních situacích.
Dejte si načas a sledujte vaše pocity, myšlenky, jakékoliv změny v sobě i okolí. Velmi doporučuji vzít si tužku a papír (nestačí to mít jenom v hlavě, je důležité to opravdu napsat a vidět!) a ten si rozdělit na 2 sloupečky. Do jednoho si pište důvody proč zůstat v současném zaměstnání (plusy současné práce: peníze, benefity, šéf, atmosféra, možnost se rozvíjet, jistota, pohodlí, dobrá dopravní dostupnost,..) a do druhého proč nezůstat v současném zaměstnání (mínusy současné práce: stagnace, šikana, demotivace, špatná dojezdnost, pocit vyčerpání, všichni na něco neustále nadávají,….). Vracejte se k nim v průběhu dní a případně týdnů, dopisujte, přepisujte a nechte působit váš rozum i intuici. Díky této malé sebe-analýze si uvědomíte, co opravdu (ne)chcete. Jakmile se rozhodnete, vaše šance najít si novou práci budou vysoké, protože budete motivovaní a hlavně budete znát konkrétní důvody, proč odcházíte a co od nové práce očekáváte.
Pak není nic snazšího, než si upravit životopis, do kterého vtisknete svoji hodnotu a začnete aktivně hledat práci, která bude odpovídat vašim pracovním i osobnostním cílům.
Pokud se rozhodnete změnit svůj život k lepšímu, můj e-book Krok za krokem k nové práci, který je plný praktických rad z pohledu personalisty, vás touto cestou zaručeně provede. Budete-li chtít, vypracuji vám životopis nebo motivační dopis na míru – tak, aby byl autentický a odpovídal vaší osobnosti i vašemu potenciálu.
Moc Vám přeji, aby ten letošní rok byl rokem, na který budete vzpomínat jako na rok, který vám změnil život k lepšímu!
Ráda Vás při něm budu provázet,
s úctou Vaše
Zdroj foto: Pixabay.com