Astronom Ibn al-Banna pozoruje hvězdy a výsledky si zapisuje na papír. Každý údaj nezapomene opatřit datem a zmínkou o svých denních činnostech, což činí jeho diář pokrokovým! Píše se 13té století.

Slovo diář pochází z latinského diarium a znamená denní záznamy. Proslulé jsou diáře Leonarda da Vinciho, který za život popsal desetitisíce papírových listů. Ty si svazoval do desek z látky či kůže. Mezi texty o přírodních vědách, filozofií nebo letectví popisoval i to, co si dal k večeři. Pozpátku!

Anglická spisovatelka Virginia Woolf si deník začala vést ve svých 33 letech. V zápiscích rozmlouvaa sama se sebou nebo se ptala, jestli vůbec umí psát. Popsala 26 svazků. Poslední poznámku udělala čtyři dny před smrtí.

Zápisník Fridy Kahlo, mexické malířky a revolucionářky z počátku 20. století, hýřil místo slov symbolickými obrázky aztéckéch bohyn s obřími prsy, opic, duchů nebo Fridinými autoportréty.

Brit Frank Smythson, zakladatel společnosti Smythson Company, si během schůzky v restauraci na papírovou účtenku poznamená termín příštího setkání. V kanceláři datum přepíše do objemného bloku a přitom mu bleskne hlavou, že by jeho firma mohla začít vyrábět diáře z jemné kůže o velikosti peněženky. 1908 se začaly prodávat.

12.6.1942 dostala židovská dívka Anne Frank k 13. narozeninám zápisník s červeno-bílou čtverečkovanou vazbu. Svěřovala mu pocity, psala o rodině, místech, která by chtěla navštívit, ale i o životě v úkrytu před nacisty. Poslední zápis pořídila 1.8.1944 – nacisté jí ten den našli a odvezli do koncentračního tábora, kde zemřela.

Cestovatel a spisovatel Bruce Chatwin v Paříži kupoval ručně vyráběné diáře v černých deskách a říkal jim moleskines – krtčí kožíšky. Když Marta Sebregondi, spoluzakladatelka značky Modo & Modo, četla jeho román The Songlines, napadlo jí, že by mohla začít vyrábět diáře v černých deskách. Kultovní diář Moleskine je na světě od roku 1997 a zahrál si ve filmu Dábel nosí Pradu či Amélie z Montmartru.

Nejdelší deník? Má 151 svazků, 21 000 stran, čtyři miliony slov, váží 500 kg a najdete v něm 33 000 fotografií, ilustrací a výstřižků. 87letý John Gadd ho začal psát v roce 1947.

Muzeum diářů Piccolo museo del diario sídlí v toskánském městě Pieve Santo Stefano. Najdete v něm diáře, dopisy a autobiografické vzpomínky obyčejných lidí.

Spoléháte na diář v telefoně? Papírová varianta, i když vám připadá zastaralá, představuje osobnější doplněk a ozdobu do kabelky. Nehrozí technická závada a hlavně si zápisky vedete svým stylem. A nebo zvolte motivační diář. Dle vědců vzrůstá produktivita práce při stanovení cílů 10 až 25 %.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account