Že to dělaly jen naše babičky a že se dnes už zavařování nenosí? Ale kdeže! Stále více dnes přicházíme na to, že doma dělané, s láskou vařené a připravované, je prostě NEJ. A takovou jahodovou marmeládu, jakou si uděláte doma, takovou prostě v obchodě nenajdete (už jen proto, že je v ní obvykle více jablek než jahod).
A protože jsem právě dodělala várku jahodové marmelády, kterou následovala v rychlém sledu broskvová (můj tatínek přivezl z Vysočiny bednu doma pěstovaných, fantasticky šťavnatých broskví), napadlo mne trochu se do zavařování zavrtat víc.
1. Sklenice – malé, velké, kulaté…
Vždycky, když se dostanu k zavařování čehokoliv, chybí mi sklenice. Tedy – ty pěkné sklenice. A tak vezmu ve sklepě, co se za rok nashromáždilo. Také to poslouží, ne že ne. Ale nemá to už jaksi tu krásu a styl a je to každej pes, jiná ves. Pro příští rok si tedy dávám úkol – pořídit opravdu pěkné sklenice. Vždyť člověk jí i očima a prezentace je důležitá! Nebojte se investovat 🙂
2. Nálevka na zavařeniny
Já jsem to dělala přes obyčejnou plastovou nálevku a zapatlala jsem si tím samosebou celou kuchyň. Taková nálevka ze silikonu tedy nemusí být úplně od věci, když tedy budu počítat, že v životě zavařím vícero sklenic, než jen ty letošní (v tom případě bych zůstala u normální plastové nálepky, případně stejně poslouží také seříznutý vršek plastové lahve).
3. Hrnec na zavařování
Pamatujete od svých maminek na pozinkovanou klasiku? Tenhle hrnec seženete i dnes a bratru vás vyjde na něco málo kolem pětistovky. Zavařovacích hrnců je ale na trhu daleko více a jejich design i funkce dávají tomu pozinkovanému trochu na frak. Ale mezi námi – službu vám udělají v podstatě stejnou – zavaří 🙂 A pokud se vám nechce kupovat zavařovací hrnec, udělejte to jako já – máte-li doma pekárnu na chleba, můžete se stát z hodinu na hodinu marmeládovou královnou.
Recept je jednoduchý – 1 kg ovoce a 0,5 kg želírovacího cukru – nasypat a zapnout program Marmeláda 🙂
4. Souprava na zavařování aneb vše v jednom
Tenhle nápad se mi moc líbí – v sadě na zavařování najdete všechno, co budete k zavařování potřebovat. 🙂
5. Ozdobné nálepky na sklenice a ozdobné vršky na víčka
Pro ty, kdo si rádi hrají a dávají tomu ještě větší šmrnc – nálepky, samolepky, ozdoba víček… buďte kreativní!
Nádherně vypadají černé štítky, na které lze psát bílou fixou či křídou!
A pokud chcete fakt moc domácí marmeládu, poctivou, jakou dělávaly naše babičky a fakt moc nechcete zavařovat, pak sáhněte po marmeládách z farmářských trhů či bio potravin.