105

I když při krájení cibule pláčete, za trochu slz její zdraví prospěšné účinky určitě stojí! Říká se, že jedna cibule denně vás zachrání před všemi doktory. Ano, cibule, obyčejná cibule a jak prospěšná lidskému organismu. Neuvaříme bez ní, léčí nás.
Typické štiplavé aroma cibuli dodává silně éterický olej. Tvoří ho více než sto různých látek, z nichž je nejhojněji zastoupen allicin. Ten má antibakteriální i protiplísňové účinky. Silice a jiné látky, které jsou v cibuli obsaženy, dokážou posílit srdce a krevní oběh, zpevňují cévy a čistí krev. 
Recepty z cibule
Cibulová šťáva – Nahrubo pokrájejte oloupanou cibuli, posypte ji cukrem nebo smíchejte se lžící medu a nechte přes noc stát. Šťáva, kterou cibule uvolní, vám uleví od dráždivého kašle.
Cibulový čaj – Dvě oloupané a pokrájené cibule dejte do půllitrového hrnku a po okraj zalijte vroucí vodou. Nechte 10-15 minut louhovat. Pak sceďte a oslaďte cukrem nebo medem. Pomáhá při virózách, chřipce i onhemocnění průdušek.
Rozkrojená cibule přiložená na místo na kůži poštípané od hmyzu zabrání otoku i bolestivému pálení. 
Chcete-li pročistit vzduch od choroboplodných bakterií a virů, stačí rozkrojit napůl velkou cibuli a položit ji na talířku do místnosti. 
Je také prokázáno, že cibule pomáhá zvyšovat hustotu kostí, takže je obzvlášť prospěšná pro ženy po menopauze. Je bohatá na enzymatické látky, které mají příznivý účinek na trávicí procesy, zpomaluje rozklad inzulinu a prodlužuje jeho účinek v těle, proto je prospěšná i pro diabetiky. 
Zvyšuje produkci moči a díky svému zásaditému účinku napomáhá vylučování odpadních látek. Je vhodná jako součást diety pro pacienty s ledvinovými kameny, infekcemi ledvin a ledvinovým selháním. 
Cibule podporuje též detoxikační funkci jater a zlepšuje činnost žláz, které produkují trávicí šťávy. 
Osvědčuje se při selhání jater způsobeném chronickou hepatitidou nebo cirhózou.
Neobejdeme se bez ní při nakládání, do pomazánek….prostě všude.
Česnek cibule Suvorov (Anzur): popis a vlastnosti odrůdy s fotografiíZnáte ošlejch a víte, jak na jeho pěstování? - články o našich produktech

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account