Jablka jsou symbolem zdraví, dlouhověkosti a síly, ořechy zase symbolem moudrosti a perníčky radosti a mládí. Neměli bychom tedy na ně o vánocích rozhodně zapomínat ani my.
Pokud se dívka touží dozvědět jméno toho, kdo je jí souzen, potřebuje k tomu jablko a nůž. Jablko musí oloupat tak, aby získala jednu dlouhou spirálu. Tou pak 3x zatočí nad hlavou a odhodí ji. Na zemi spirála vytvoří tvar, ze kterého lze s trochou fantazie vyčíst písmeno, jímž začíná jméno jejího vyvoleného.
Různé obdoby má i zvyk pouštění skořápek po vodě
Nejrozšířenější je pouštění skořápek ve dvojici, kdy si chlapec a dívka rozpůlí ořech, dají do skořápky každý malou svíčku a pustí skořápky po vodě. Když se skořápky k sobě přiblíží, láska těm dvěma vydrží. Když odplují každá jiným směrem, stejný osud potká i jejich lásku.
Věštění osudu z rozkrojeného jablka
Jablko rozkrojíme napříč, hned po štědrovečerní večeři. Jasně patrná hvězdička jádřince znamená zdraví pro dotyčného po celý příští rok. V takovém případě se dá počítat i se štěstím a úspěchem. Nehezký jádřinec napadený navíc ještě červem, je známkou nemoci, neštěstí a zármutku. Jádřinec tvaru kříže věští velké neštěstí, možná i smrt.
Oloupané jablko rozdělíme na tolik dílků, kolik je osob u stolu. Každý u stolu sní svůj dílek. Je to velmi důležité, kdyby totiž kdokoli z přítomných zbloudil, stačí mu vzpomenout si, s kým jedl o vánocích jablko.
Vánoční zvyky a tradice: krájení jablka, lití olova a další

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account