Myslíte si, že s tím, jak klesají teploty, klesá aktivita klíšťat, a vy tak budete mít více klidu od venkovních parazitů? Pak nejspíš neznáte sametku podzimní.
Možná patříte k těm šťastlivcům, kteří žijí v těch koutech naší republiky, kde se sametka nevyskytuje. Jsou však i místa, kde se vyskytuje hojně. Tam ohrožuje člověka i jeho čtyřnohé mazlíčky, stejně jako další divoce žijící savce nebo ptáky, a to právě a jenom na podzim!
 
O co jde? Co je ta sametka vlastně zač?
Má většinou cihlově červené zbarvení a typické chloupky, které pod mikroskopem vytvářejí jakýsi sametový kožíšek, odtud také pochází její název. Má 8 nohou a velikost asi půl milimetru.
Po většinu roku žije v půdě, s koncem léta však dospělá sametka klade vajíčka. Z nich se pak líhnou larvy, které se derou na povrch. V období babího léta čekají v trávě na toho, kdo půjde kolem, aby se živili jeho kůží. Stačí pár dnů, bez hostitele nepřežijí. Po pár dnech z kůže zase odpadají a vrací se do půdy, aby pokračovaly ve svém zvláštním životním cyklu.
 
Svědí to? A není to sametka?
Larvy sametky napadají tenčí vrstvy kůže. Je jim vcelku jedno, zda jde o člověka, psa, kočku nebo třeba hlodavce. Přestože jde o příbuzné klíšťat, neživí se přímo krví, ale kožní tkání, kterou předtím naleptají svými enzymy. Právě enzymy sametky jsou natolik agresivní, že způsobují alergické reakce, nepříjemné zarudnutí a úporné svědění kůže.
Pokud půjde o člověka, napadají často oblast třísel. Pokud půjde o psa, sametka se usídluje mezi prsty, na břichu nebo v ušních záhybech.
 
Ochrana před sametkou?
Proti sametce se využívají přípravky známé proti klíšťatům, avšak podobně jako u klíšťat i v tomto případě je jejich účinnost značně individuální. Údajně můžou být užitečné i pivovarské kvasnice s obsahem B-komplexu, které užívané vnitřně mají odpuzovat vnější parazity a působit jako repelent. Kdyby neúčinkovaly přímo, obsahují pivovarské kvasnice také probiotické kultury, které podporují imunitní systém. Organismus by si se silnějším imunitním systémem mohl s parazity snáze poradit… Za zkoušku to stojí.
Ne náhodou jsou pivovarské kvasnice složkou granulí pro psy, alespoň některých. Dají se najít například v českých granulích značky Nativia. A to zdaleka není vše.
Vedle kvalitního masa a rýže obsahují granule Nativia také lososový olej, je známý jako podpora imunitního systému nebo kvalitní srsti. Prospěšné působení nabízí i obsažené protiotické kultury nebo bylinka – ostropestřec mariánský. Ostropestřec příznivě ovlivňuje funkci jater a metabolismus obecně. To se odráží i na silnější imunitě. Více se dozvíte tady…

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account