Když se řekne bezlepkové produkty, zpravidla si představíme něco bez chuti. Většina receptů se totiž snaží pouze nahradit „lepkové“ suroviny těmi bezlepkovými, a to bez jakékoli další přidané hodnoty. Takhle to však bohužel vůbec nefunguje.
Ne vždy je proto výsledek bezlepkového pečení tak dobrý, jak bychom si přáli. A proč tomu tak je? V zásadě jde o to, že u klasického pečení mouka obsahuje množství lepku. Ten pomáhá veškerou hmotu spojit a těsto se nám pak nedrobí. U bezlepkového pečení chybí a práce s těstem je o něco obtížnější.
Tipy a triky pro bezlepkové pečení
Ovšem ani správná receptura není tou jedinou zárukou úspěchu. Pokud nedodržíte osvědčené technologické postupy, můžete stejně nakonec skončit s velmi neuspokojivým výsledkem. A na co byste si měli dát pozor?
Po vypracování zabalíme těsto do fólie a uložíme ho do chladu. Nejlepší je ponechat přes noc. Ovšem u bezlepkového pečiva více než u jakéhokoliv jiného druhu platí, že čím déle si těsto odpočine, tím lepší výsledek nakonec budeme mít.
Jakékoliv vykrájené cukroví nevkládejte hned do trouby. Pokud chcete, aby si maximálně zachovalo svůj tvar, vložte ho i s plechem do lednice a nechte vychladnout. To platí jak pro „lepkové“, tak i pro bezlepkové cukroví. Nejprve tedy naplňte lednici, a až potom troubu.
Osvědčené receptury na oblíbené dobroty
Rádi byste si připravili bezlepkové zákusky se sníženým obsahem cukru, ale nechcete nakupovat jednotlivé suroviny, které navíc mnohdy ani nebývají běžně dostupné v obchodech? Vyzkoušejte speciální receptury od GRIZLY Sweets. Jde o již hotové směsi, k nimž stačí přidat jen pár základních ingrediencí. V každém sáčku se ukrývá stará rodina receptura, ovšem upravená trochu jinak – právě pro potřeby bezlepkových zákazníků.
A na co se můžete těšit? K mání jsou perníčky, vanilkové rohlíčky, linecké těsto nebo třeba ischelské dortíčky. Podívejte se, jak jednoduchá jejich příprava je. Produkty značky Grizly.cz zaujaly i tvůrce pořadu Všechno, co mám ráda v České televizi video zde.
Ischelské dortíčky
Jde o jednoduché a bezlepkové cukroví v pytlíčku. Budeme potřebovat pouze máslo, které přidáme k zakoupené směsi. Směs lze připravit buď v robotu, anebo také vypracovat ručně. Recept představila Darina de Oliveira Costa – cukrářka. Celá receptura byla navržena tak, aby vše fungovalo úplně stejně jako u běžného lepkového pečení.
Potřebujeme změklé máslo (140 gramů) a společně ho se směsí pořádně propracujeme. Hotové těsto odložíme do ledničky – přes noc, ale podle možností i déle. Těsto rozválíme jak jsme zvyklí a teprve poté vykrajujeme tvary. Upečeme dorůžova.
A jak připravit náplň do ischelských dortíčků? Budeme potřebovat:
-
100 gramů másla
30 gramů rybízové marmelády
30 gramů cukru moučky
20 gramů mletých pražených lískových ořechů
20 ml rumu
na ozdobu:
-
čokoládovou polevu
celé madle (loupané)
Všechny suroviny společně propracujeme do homogenní hmoty. Náplň poté nanášíme zdobícím sáčkem na upečená kolečka ischelských dortíčků. Přiklopíme dalším upečeným kolečkem. Ozdobíme čokoládou a mandlí.
Linecké taštičky
Ke směsi přidáme máslo (200 gramů) a dva žloutky. Není nutné se bát zvláštní bílé barvy sypkých surovin. Vejce těsto krásně obarví a budeme mít vzhledově přesně takové linecké, na jaké jsme zvyklí. S těstem lze velmi dobře pracovat, prakticky nepoznáte rozdíl oproti běžnému lineckému těstu z mouky, tuku a cukru.
Opět ho necháme uležet. Pak přijde na řadu speciální náplň do lineckého těsta, vymyšlená pro pořad ČT. Budeme potřebovat mleté vlašské ořechy, pomerančovou marmeládu, kakao a rum. Dochutíme skořicí a zázvorem. Vše společně dobře promícháme. Poměr ingrediencí je tento:
-
100 gramů mletých vlašských ořechů
2-3 lžíce pomerančové marmelády
2 lžíce kakaa
50 ml rumu
koření na špičku nože od každého druhu (zázvor a skořice)
Z lineckého potom vytvoříme plněné taštičky. Neupečená kolečka ozdobíme malou lžičkou směsi a přehneme napůl. Pořádně přimáčkneme po všech stranách. Upečeme dorůžova a na závěr můžeme ozdobit tenkými linkami z čokoládové polevy.