-
Během zimy se u dřevin pozastaví viditelné projevy růstu, proto není podzim na řez vhodná doba, snad jen v první polovině měsíce září lze ještě tvarovat jehličnatý živý plot.
Na podzim vysazujeme vřesoviště, kam sázíme vřesy (Calluna), vřesovce (Erica) nebo zakrslé jehličnany a traviny.
Je nejlepší doba na sázení dřevin, a to jak s balem (jehličnany), tak prostokořenných listnáčů, které ale dáváme do země až po opadu listu.
Před zimou důkladně prolijeme stromy a keře, obzvlášť vydatnou zálivku věnujeme mladé výsadbě stromů a pěnišníkům (Rhododendron). Lépe pak přečkají zimu.
Záhonové růže pouze částečně zakrátíme a zakryjeme kořenové krčky zeminou a chvojím. Radikální řez děláme až na jaře!
Na podzim používáme hnojiva s minimem dusíku a s převahou fosforu a draslíku, které jsou důležité pro vyzrávání pletiv a dobré přezimování.
PODZIMNÍ VÝSADBA DŘEVIN
S přípravou jámy si dáme práci, měla by být širší než průměr balu, a to 3–5x. Když máme jámu hotovou, rýčem narušíme její stěny. Kořeny tak lépe proniknout do okolní zeminy. Někdy se totiž mohou ve výsadbové jámě chovat kořeny podobně jako v květináči a nechtějí růst mimo ni. Zeminu vyjmutou z jámy promícháme s lepší zeminou, například se zahradnickým substrátem nebo kompostem.
Po zasazení stromků jim dopřejeme důkladnou zálivku a novou výsadbu zalijeme minimálně 10 litry vody. K nově vysazeným stromům instalujeme kůl nebo trojnožku, která zabrání vývratu a pohybu kořenů v půdě. Kůl nezatloukáme až po zasazení, ale vložíme ho do země spolu se stromkem. Úvazek mezi stromem kůlem by měl být ve tvaru ∞ .
STROMKY OCHRÁNÍME NÁTĚREM ČI REPELENTY
Dřeviny v dobré kondici na podzim nepotřebují žádnou zvláštní péči, ale měli bychom je ochránit před specifiky zimního období:
-
Proti okusování kůry zvěří je ochráníme oplocením kmínků, repelenty proti srnčí zvěři a zajícům. Zkontrolujeme i oplocení zahrady a případná poškození opravíme.
Ovocné stromky a stromy s hladkou kůrou opatříme na kmeni bílým nátěrem či prodyšnou bílou ochranou, která je ochrání před opakovaným roztáváním a mrznutím vody v pletivu během slunečných dní a jeho následnému popraskání.
Přes zimu sklepáváme těžký sníh z větví, aby se nepolámaly.
Křehké keře chráníme prodyšným jednoduchým zastřešením proti rozlámání těžkým sněhem.