Je období kdy se sbírá třezalka a proto pár tipů jak ji využít.
Třezalka tečkovaná, latinsky Hypericum perforatum, je oblíbená bylinka, která se hojně využívá v lidovém léčitelství už od starověku. Běžně se můžete setkat také s názvy bylina sv. Jana, čarovník, prostřelenec, svatojánská bylina nebo krevníček. Má celou škálu pozitivních účinků na naše zdraví, proto je mezi lidovými léčiteli tolik oblíbená. Třezalku si můžete nejen natrhat u cesty, ale také zakoupit v lékárně ve formě výživového doplňku.
Třezalka tečkovaná se v léčitelství využívá opravdu hojně. Její účinky jsou velmi rozmanité a dosud údajně nebyly ani všechny objeveny. Své využití nachází především při problémech s nespavostí, úzkostí, na stres a deprese. Běžně je součástí bylinných čajů, které se na tyto potíže užívají a dá se tedy využít coby přírodní antidepresivum.
Má uklidňující účinky na náš organismus, zažene přílišnou melancholii i pocity úzkosti. Je vhodná také při nadměrném stresu, kterému můžete být vystaveni v obtížné životní situaci a doporučuje se též při žaludečních neurózách nebo na lehké formy depresí. Můžete ji užívat například při začínající depresi v sychravých podzimních měsících, abyste předešli větším komplikacím, pokud víte, že během studených a temných měsíců v zimě trpíte.
Kromě psychických problémů třezalka pomáhá také na nemoci jater a žlučníku, plic, na žaludeční vředy a problémy dvanácterníku, na slinivku nebo na poruchy močových cest. Dokáže redukovat nadměrné množství kyseliny ve střevech. Je účinná též na chronické srdeční nemoci a její pozitivní účinky se projevují též na krevním oběhu, kdy pomáhá od vnitřního krvácení nebo zlepšuje pevnost cév.
Třezalka je známá i tím, že působí antibioticky a protizánětlivě. Užívá se nejen vnitřně, ale také zevně k ošetření otoků, ekzémů nebo hemeroidů. Léčitelé ji rovněž doporučují na zlomeniny, pohmožděniny nebo naraženiny. Zmínit bychom měli také její pozitivní účinky při léčbě obrny nebo roztroušené sklerózy. Jedná se o jednu z mála bylin, která při tomto nepříjemném onemocnění pomáhá.
Ženám se rovněž doporučuje v období klimakteria, jelikož stabilizuje hormonální výkyvy. Zde je třezalka tečkovaná vhodná jako doplněk k léčbě, co vám naordinuje váš lékař či gynekolog. Dále se užívá při různých menstruačních potížích.
Třezalku je vhodné užívat po delší dobu, jelikož se její účinky projeví nejdříve za 2 týdny. Pokud trpíte nějakým závažnějším onemocněním (například roztroušenou sklerózou), je vhodné třezalku užívat i dlouhodobě. Jinak třezalku užívejte v kůře o době trvání maximálně 6 týdnů. Poté přibližně na 3 měsíce vynechejte. Po skončení této doby můžete třezalku opět užívat.
