Ptáte se, jak proměnit obyčejný pokoj v útulné místo, kde se vám bude pohodlně pobývat? Velkou změnu udělají především vhodné doplňky a prim mezi nimi jednoznačně hraje správný koberec. V posledních letech sice koberce ztrácí na popularitě, ale zcela zbytečně – holé podlahy nikdy nemohou nahradit onen hřejivý pocit, který získáte díky hezkému koberci. A pokud se bojíte údržby, není čeho se obávat, se správnými technikami to jde levou zadní.
Vybírejte dle typu pokoje i ceny
Na cenu a kvalitu má nejvyšší vliv především druh použitého vlákna. Koberce z umělého vlákna bývají typicky levnější, ty přírodní sice stojí často o dost víc, ale jejich kvalita je výrazně vyšší. Záleží tedy, co od koberce očekáváte a kam jej chcete umístit. Má-li přijít do dětského pokoje, je jasné, že nemá smysl investovat do něj velké peníze, naopak do ložnice k posteli se vyplatí pořídit skutečně luxusní a měkký kousek.
Chcete-li pokrýt celou místnost, můžete si pořídit tzv. celoplošný koberec, ale aktuálně je oblíbenější především ten kusový, který nezabírá celou plochu pokoje, ale vhodně doplňuje jen jednu z jeho částí. Dnes již nejsou trendy divoké vzory a všelijaké kombinace barev, daleko častěji se volí koberce jednobarevné v tlumenějších barvách jako je například čokoládová, zemité odstíny hnědé, zlatá, béžová nebo fialová.
Přírodní materiály
Velmi oblíbené jsou především vlněné koberce. Jejich cena je samozřejmě vyšší, ale přepychový vzhled a vysoká kvalita i odolnost snad převáží i to, že si budete muset pár tisíc připlatit. Skvělé je i to, že nevyžadují náročnou údržbu, protože střižní vlna s obsahem tuku je mastná, a díky tomu odpuzuje nečistoty a rozlité tekutiny do sebe hned tak nevsákne.
Výborný je vlněný koberec také pro alergiky, jelikož absorbuje vlhkost a předává ji do ovzduší. Jsou také dobře odolné proti různým plísním, roztočům a dalším breberkám, které vám mohou znepříjemňovat život. Vytvářejí také v interiéru příjemné klima, což ocení zejména alergici. Z přírodních materiálů seženete také kvalitní rohože, například ze sisalu, mořská trávy, kokosu. Ty bývají velmi odolné, snadno se udržují a dodávají bydlení velmi přírodní nádech, který je dnes mimořádně trendy.
Údržba koberce
Při péči o čistotu koberce se vždy nabízí dvě varianty – suchá a mokrá. Většina z nás má možná tendenci sáhnout po té mokré, ale v mnoha případech to je velká chyba. Na vlněné a hedvábné koberce by voda rozhodně přijít neměla, jelikož může snadno poničit pevnost vláken. Navíc u těchto typů koberce může vlhkost zahnívat a vytvářet ideální prostředí pro tvorbu plísní. Na vodu také zapomeňte, pokud máte pod kobercem dřevěné podlahy, anebo máte obavu o barevnost koberce. Vědět, jak čistit koberce je klíčové proto, aby vám dlouho vydržely a zachovaly si své vlastnosti. Suchá cesta je samozřejmě dražší, ale v mnoha případech nevyhnutelná. Velmi dobrou variantou je prášek na koberce, ale úplně nejlépe uděláte, pokud koberec svěříte do rukou profesionálům. Zvlášť, pokud není zrovna levný – tak budete mít záruku, že vaše peníze nebudou kvůli hloupé chybě znehodnoceny.
Orientální koberce
Zvláštní kategorii tvoří orientální koberce, které lze řadit přímo k uměleckým starožitnostem a často se předávají z generace ne generaci. Jde-li o pravé ručně vázané kousky z orientu, rozhodně to není typ koberce, který by patřil na podlahu, kde se běžně chodí. Cena takových originálů se běžně pohybuje od desítek tisíc směrem výše. Zda se však jedná skutečně o takto drahý kus často rozezná jen odborník, a proto se nenechte v obchodě napálit něčím, co se jen jako luxusní zboží tváří, ale ve skutečnosti to vzniklo někde v čínské továrně.
Zdroj náhledového obrázku:
Alena Ozerova / Shutterstock.com