Ať už vybíráte první pračku do nového bytu, nebo se vám dlouholetá služebnice porouchala, jistě budete chtít mít výběr nového modelu co nejrychleji za sebou. Pokud jste se pračkami už nějakou dobu nezabývali, možná budete na současnou nabídku nevěřícně koukat. Abyste zbytečně neztráceli čas, je dobré vědět, na co se při výběru zaměřit.
Pokud řešíte ve svém domově problémy s prostorem, zřejmě se budete zajímat o co nejmenší pračky. Variantou pro vás mohou být buď slim modely, nebo vrchem plněné pračky. Pokud prostor řešit nemusíte, pravděpodobně sáhnete po předem plněné variantě.
Předem plněné pračky jsou oblíbenější, proto je jich na trhu také více a jsou obecně lépe vybavené funkcemi. Kromě toho je jejich výhodou možnost postavení pračky a sušičky na sebe, čímž ušetříte mnoho místa. Vrchní stranu můžete využít také jako odkládací prostor. Někomu může vyhovovat také prosklené víko bubnu, díky kterému je do pračky vidět. Vybírat můžete z různě velkých modelů. Variabilní je zejména hloubka – ty pračky, které mají tento rozměr po 50 cm se nazývají slim, tedy úzké.
Vrchem plněné pračky jsou oblíbené méně, proto ani jejich výběr není nejširší a vybavení funkcemi není tak bohaté, jako u předem plněných variant. Vybírat můžete z modelů s různou kapacitou od 4 do cca 8 kg. Vrchem plněné pračky zpravidla zabírají méně místa. Musíte ale pamatovat na to, že na ně nic nepostavíte.
Dalším důležitým parametrem je při rozhodování již zmíněná kapacita pračky. Ta se udává v kilogramech a pohybuje se od 4 do zhruba 13 kg. Volit byste ji měli v závislosti na počtu osob ve vaší domácnosti. Pokud perete pouze pro sebe, stačí vám 5kg buben. Jestli jste dva, přijde vhod o kilogram větší varianta. Běžné rodině vystačí něco mezi 7 až 9 kilogramy. Ty opravdu početné rodiny nebo všichni, kdo perou často objemné kusy prádla,využijí i modely s kapacitou 10 kg a více. Myslete také na to, že pračka se pro efektivní praní plní pouze do 80 %.
Neméně důležitá je také spotřeba energií. Ta je udávána spolu s dalšími parametry na energetickém štítku. Z pohledu energetické účinnosti a úspory jsou klíčové 3 hodnoty – energetická třída, spotřeba elektřiny a spotřeba vody. Energetická třída kromě spotřeby také objem bubnu. Většina moderních praček spadá do nejlepší třídy A+++, případně A++. Pračky s třídou horší než A+ už se nesmějí uvádět na trh, takže se pouze doprodávají. Spotřeba vody se udává v litrech, vypočítaná je 220 pracích cyklech na rok. Stejně tak je tomu u elektřiny. Spotřeba těchto energií ale u velkých praček nemusí být vždy úměrně vyšší. Pokud to váš rozpočet umožňuje, vždy je lepší investovat do úspornější pračky, vynaložené finance se vám mohou velmi rychle vrátit. Rozhodně se  tedyvyplatí vyhledat porovnání vybraných praček podle jejich spotřeby.
Další parametr označený písmenkovými třídami, je účinnost odstřeďování. Nejlepší třída je A, neobvyklejší B. Jestliže máte sušičku a potřebujete mít prádlo dobře vyždímané, vybírejte buď v třídě A, nebo po ověření počtu otáček v třídě B. Pro použití se sušičkou je hraniční hodnota 1200 otáček za minutu. Třída účinnosti praní se dnes již na štítku neudává, ze zákona totiž nesmí být horší než A.
Pokud jste vybrali úspornou pračku ideálního typu i kapacity a nechcete se rozhodovat pouze podle ceny, zaměřte se na funkce. Téměř samozřejmostí je odložený start, displej či dětská pojistka. Často narazíte na modely s množstevní automatikou a mnoha programy. Některé pračky jsou vybaveny parními funkcemi, automatickým dávkováním pracího prášku, nebo je lze také ovládat pomocí smartphonu. Požadavky na tyto funkce jsou ale velmi subjektivní, každý zkrátka dává přednost něčemu jinému. Rozdíly jsou samozřejmě i mezi jednotlivými značkami. Mezi nejznámější patří třeba AEG, Bosch nebo LG, ale ověřených je i spousta jiných.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account