Jistě víte, že tupý nůž je potenciálně více nebezpečný než ten ostrý. Tupý nůž hůře řeže a používáte u něho tedy větší sílu při krájení, když se pak ostří dostane, kam nemělo, napáchá většinou víc škody.
Jak jednoduše nabrousit nůž?

Pro precizní a dlouhotrvající nabroušení doporučujeme použít brusný kámen. Měl by byt naolejovaný či namočený. Často se doporučuje, kámen před broušením ponořit na cca 5 minut do vody. Řiďte se návodem, který jste obdrželi s brusným kamenem.
Pozor na ostřiče nožů

Nepopisujeme tady broušení s pomocí ostřiče nožů, kde se čepel protahuje mezi dvěma ocelovými kotoučky. Při tomto typu broušení dochází k zahřívání materiálu při obrušování ocele ocelí. Přílišným zahřátím mikroskopických vrstev může dojít k popuštění materiálu a změně krystalické struktury materiálu. Ocel pak ztrácí tvrdost a měkká čepel se rychle opotřebí = ztupí. Nůž se nůž stává nepoužitelným. Navíc lze takto čepel brousit pouze v jednom úhlu. Různé nože se ale brousí v různých úhlech (15-45°).

Úhel broušení nože – návod

Při broušení je nutné dodržovat správný a po celé délce konstantní úhel broušení. Pokud se bojíte, že úhel nebudete schopni dodržet. Upevněte čepel do jednoduché svorky na broušení nožů. Sady moderních ostřičů nožů obsahují i více takových svorek pro různý úhel výbrusu.

popisujeme tady broušení s pomocí ostřiče nožů, kde se čepel protahuje mezi dvěma ocelovými kotoučky. Při tomto typu broušení dochází k zahřívání materiálu při obrušování ocele ocelí. Přílišným zahřátím mikros

Čepel posaďte ve správném úhlu na začátek brusného kamene (dále od vás), táhněte nůž ostřím po kameni směrem k sobě a mírně doprava.

Táhněte stejnoměrnou rychlostí s čepelí v neměnném úhlu vůči kameni.

Špičkou čepele skončete u konce kamene blíže k vám na pravé straně. Dejte pozor, abyste nepřejeli přes okraj kamene. Ostřete tak, jako byste z povrchu kamene chtěli odříznou tenký plátek.

Takto čepel několikrát obtáhněte a průběžně kontrolujte ostrost ostří. Nezapomeňte střídavě brousit i druhou stranu nože (netýká se nožů s jednostranným výbrusem), aby se utvořilo symetrické ostří.
Různé typy nožů mají odlišný úhel výbrusu:

  • U filetovacích nožů je úhel výbrusu 15-20°
  • u loveckých nožů cca 25-28°
  • Čepele pro obrábění dřeva pak mívají úhel 35-40°.
  • Kuchyňské nože se ideálně brousí pod úhlem cca 15°.

Ostrost nože

Dosažitelná ostrost a její odolnost závisí zejména na použité oceli čepele (krystalické struktury materiálu) a její tvrdosti (udává se v Rockwellech). Ostrost si udrží déle nože s vyšším stupněm tvrdosti. Zde si ale dobroušení vyžádá větší počet obtahů, poněvadž se jedná o odolnější materiál.

Jak ostřit ocílkou

Ocílka se velmi dobře hodí na finální dobroušení kuchyňského nože, který je ostrý (např. byl předtím nabroušen na kameni). Přesné broušení pomocí ocílky není snadné, protože k broušení dochází za koordinace dvou volně pohyblivých nepřipevněných předmětů. Je nutné připomenout, že ocílkou se ostří pouze udržuje. Velmi tupá nebo zubatá čepel se na broušení ocílkou nehodí!

Doporučujeme, nacvičit si broušení ocílkou na nějakém jednoduchém a levném noži a až poté sáhnout po noži hodnotnějším. Pro začátek si můžete ocílku opřít o stůl. Obtahovat je nutné ve stejném úhlu, jako tomu bylo v případě ostření na kameni. Pokud se Vám po obtahování na břitu objeví zuby, obtahovali jste nůž v příliš ostrém úhlu. Nezapomeňte obtahovat střídavě obě strany čepele.

Více informací o broušení nožů najdete na outfit4events.cz, odkud je článek převzatý – https://www.outfit4events.cz/czk/magazin/noze/jak-spravne-nabrousit-kuchynsky-nuz/

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account