Je opravdu žlutý kontejner na všechny plasty?
Ano, žlutý kontejner je na všechny plasty. Tedy téměř na všechny, jak si vzápětí řekneme. Obvyklý omyl, že do žlutých kontejnerů patří jen PET láhve, ze kterých je ovšem potřeba sejmout uzávěr i s kroužkem, případně odlepit vinětu, s klidem vyvracím.
Umývat obaly od potravin? Řada lidí umývá kelímky od jogurtů saponátem a nevědomky tak při snaze pomoci spíš přírodě škodí. Na mnoha místech se tak dočtete, že se plastové obaly vymývat nemusejí, což ale řada lidí chápe tak, že může do kontejneru na plasty vyhodit obal i s půlkou obsahu. Zkuste si přestavit, že stojíte ve sběrném středisku u jedoucího pásu a v rukavicích přebíráte plastový odpad po tom, co ležel několik dní v kontejneru na slunci, a využijte zdravý rozum.
Plastové obaly od potravin jsou hodnotnou surovinou a přístup „neumývat, vyhodit“ taky není správný. Některé sběrné dvory disponují mycí linkou, některé o ní uvažují, ale to samozřejmě na ulici před kontejnery nepoznáme. Pokud tedy chceme i obaly od potravin zapojit do procesu recyklace, zkusme je uvádět do čistého stavu, ale bez použití litrů saponátu.
Obaly od kosmetiky a saponátů – ve většině případů stačí pečlivě vylít. Malé zbytky mýdla nebo šamponu se při recyklací plastů ztratí, určitě ale nevyhazujte do kontejneru na plasty obaly, které nejsou zcela prázdné.
Obaly od chemikálií – v řadě případů najdete na obalu varování, že je obsah zdravý škodlivý. Takové obaly pak určitě nepatří do tříděného plastu, ovšem ani do směsného odpadu. Nevymývejte je vodou, ale zaneste je do sběrného dvora.
Láhve od oleje – mastnota je pro recyklaci plastů velkou překážkou. Láhve od stolních nebo průmyslových olejů nepatří do kontejneru s plasty, ale do sběrného střediska, nebo u stolního oleje do směsného odpadu. Obal od jedlého oleje můžete sice vymýt saponátem, zvažte ale co je horší – litry zpěněné vody do kanalizace, nebo jedna PETka na skládku?
Novodur, PVC – vodovodní trubky a podlahové krytiny jsou vyrobeny z téměř identického materiálu, který ovšem v ani jednom případě nepatří do plastového odpadu. Pokud máte PVC nebo trubek menší množství, můžete je vyhodit do kontejneru se směsným odpadem. V jiných případech patří do sběrného dvora.
Molitan – jakkoliv plastově a uměle se tváří, do plastu k recyklaci nepatří. Malé množství můžete dát do směsného odpadu, větší patří do sběrného dvora.
Polystyren – jeden z obvyklých omylů velí, že polystyren do plastů nepatří. Opak je pravdou, ovšem jen v případech, kdy není pokrytý vrstvou papíru, omítky nebo téru. V takovém případě je to stavební odpad a patří do sběrného dvora.
CD a DVD nosiče – představují čistý polykarbonát, který je ovšem doplněn mikroskopickou vrstvou kovu. V dnešní době již existují technologie, jak od sebe obě užitečné druhotné suroviny oddělit, ale do běžného žlutého kontejneru datové nosiče neházejte. Pokud ve vaší obci CDčka nesbírá specializovaná firma, patří do směsného odpadu.