Jitrocel kopinatý

Jitrocel kopinatý je přibližně 7 – 30 cm vysoká bylina s krátkým a zpravidla větveným oddenkem. Listy jsou uspořádány většinou do několika přízemních růžic, jsou vystoupavé až vzpřímené, zřídka až 40 cm dlouhé a asi 0,5 – 3 cm široké, jednoduché, na bázi se zužují v řapík. Čepel je na vrcholu špičatá a zubatá. Listem prochází 3 – 5 souběžně uspořádaných žil. Žíly jsou více viditelné ze spodní strany listu. Z růžice vyrůstají i podélně pětihranné stvoly, které jsou většinou přímé až obloukovitě prohnuté. Stvoly jsou typicky delší než listy. Zakončené jsou kulovitými až válcovitými klasy o délce 1 – 3 cm. Za plodu se klas prodlužuje, někdy až na 12 cm.

Jitrocel se na prvém místě užívá při všech onemocněních dýchacích orgánů, zvláště při silném zahlenění, kašli, černém kašli, plicním astmatu, ba dokonce i při tuberkulóze plic. Mimo plic pročišťuje i krev a žaludek, je tedy vhodný pro ty, kteří mají problémy s krví, slabé plíce a ledviny, lišeje, záněty v oblasti dvanácterníku, střev a žaludku. Lze ho používat na rány k jejich zacelení. Ostatně itrocel kopinatý byl ve starověku a středověku pro své hojící účinky přikládán na sečné rány rytířů.

Pokud byste chtěli mít jitrocel pro přípravu léčivého čaje vždy při ruce, je vhodné nasbírat jeho listy během letních měsíců a usušit je. Pozornost musíme věnovat také počasí. Jitrocel by se měl sbírat v době sucha, aby nedošlo k jeho zapaření. Sušit by se měl opatrně – v tenkých vrstvách na slunci, či v troubě, ve které by teplota neměla přesáhnout 40° C. Správně usušený jitrocel by měl vždy zůstat přirozeně zelený.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account