Tato nenáročná domácí bylina s mírně dřevnatějícími stonky roste na lesních pasekách, u cest, na loukách a pastvinách. Díky svým léčivým účinkům byla oblíbena již v dávných dobách, v současné době se hojně využívá do bylinných směsí a v moderním léčitelství. Snadno ji poznáte podle četných drobných teček na listech, ve kterých se vyskytuje velké množství silice.
Lidový název
Křížová bylina, svatojánské kvítí, čarovník a mnoho dalších
Účinky
Nedřevnatějící lodyhy s listy a poupaty mají výrazně posilující účinek, používají se na uklidnění, zmírňují napětí a deprese. Hojně se využívají díky dezinfekčním, antibakteriálním a antiseptickým účinkům.
Na co se používá
Nálevy z třezalky v kombinaci s dalšími bylinami se používají na uklidnění. Zvyšují chuť k jídlu a zlepšují náladu.
Co se sbírá
Nať s listy a mladými květy a poupaty se sbírá v červenci a srpnu. Sbírejte pouze nedřevnatou část rostliny, kterou sušte zavěšenou ve svazcích na suchém místě chráněném před sluncem. Třezalka si po usušení zachová svoji barvu.
Způsob použití
Uklidňující nálev z třezalky připravíte z nati a květů, které povaříte asi dvě minuty a vylouhujete přibližně osm až deset minut. Třezalkové nálevy se mnohdy používají jako doplněk pitného režimu. Často se kombinuje s mátou, šalvějí, šantou kočičí a mateřídouškou.
Třezalka je známa již od antických dob jako léčivá bylina a později ji popsali autoři středověkých knih o léčivých bylinách. Třezalkový olej (červený olej) je výtažek z čerstvých květů a používá se zevně jako léčivý prostředek k hojení ran. Samostatně nebo jako součást čajových směsí se třezalka používá při nervozitě, neklidu a při stavech lehké rozladěnosti. Rovněž napomáhá dobrému spánku.
 Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account