Jelikož mne kočičí tvorečkové provází celý život od dětství až doposud, tak jsem objevila zajímavé téma o nejmenší divoké kočce.
Máte také tak rádi kočky ? Chováte je doma a nebo máte takové ty kočky stodolačky venkovní ? 🙂 Podle mě je každá číčí jedinečná, osobitá a krásná zároveň. Miluji jejich hravost a zároveň dravost. Jejich vděčnost a přítulnost 🙂
Mezi nejmenší divoké kočky světa patří kočka cejlonská a kočka černonohá, obě připomínají spíše kotě. Přes svůj roztomilý vzhled však kočka černonohá obsadila první příčky v žebříčku nejlepších lovců přírody.
Kočka černonohá dorůstá v dospělosti do délky okolo 35 centimetrů, takže i přes svůj pokročilý věk může stále připomínat kotě. Oproti tomu je to ale jedna z nejsmrtelnějších kočkovitých šelem.
Drobný ale neúprosný lovec dokáže svou kořist sledovat celou noc, přičemž často urazí vzdálenost i kolem třiceti kilometrů. Mezi divokými kočkami ovšem vyniká hlavně svou úspěšností, která se pohybuje okolo šedesáti procent.
Tento divoký druh kočky žije pouze na africkém kontinentu v Jihoafrické republice, Botswaně a Namibii. Pro svůj menší vzrůst se specializuje na lov hlodavců, ptáků ale dokáže ulovit i zdejšího zajíce afrického, který může být i větší.
Africká kočka černonohá je dnes ohrožený druh, jehož populace ve volné přírodě se odhaduje na deset tisíc jedinců. Obývá zejména pouště, polopouště a savany jižní Afriky, nejrozšířenější je v poušti Kalahari.
Zajímavostí také je, že podobně jako kočka pouštní ani kočka černonohá nemusí pít. Všechny potřebné tekutiny pro své potřeby dokáže získat ze své kořisti. Na videu, které pochází z kanálu britské televize BBC One, můžete vidět, o jak precizního nočního lovce se jedná.
Kočkovití obývají naši planetu již velice dlouhou dobu. Nedávno vědci zveřejnili informace o unikátním nálezu perfektně zachovalého mláděte dávno vyhynulé šelmy takzvaného lva jeskynního, který se vyznačoval obrovskými tesáky.