Zámek v obci Slapy (v dolní části u silnice Slapy – Buš ) je vlastně původní klášterní opevněný dvůr patřící dlouhá léta k majetku zbraslavského kláštera. První zmínka o něm, a zároveň i o Slapech, pochází z roku 1292. V současnosti je objekt nepřístupný.
Zámek ve Slapech se nachází v dolní části obce u silnice Slapy – Buš. Po zrušení zbraslavského kláštera v roce 1785 připadlo celé slapské panství i s dvorem do rukou státu. Roku 1825 ho koupil Karel Bedřich baron Korb z Weidenheimu, který také původní klášterní rezidenci přestavěl roku 1841 na nevelký zámeček. V roce 1881 přešlo celé panství do majetku hraběte Bedřicha Westphalena, jenž ho byl na sklonku 1. svět války nucen prodat. V roce 1919 pak celé slapské panství připadlo do správy pražské Agrární banky. Ta ho posléze za 2 miliony korun prodala presidentu pražské obchodní komory Leo Bondymu (po něm pak majetek zdědili Emil a Egon Bondy). V letech 1927 až 1930 nechali majitelé zámek i celý areál statku přestavět na zámek v pseudobarokním stylu.

V areálu statku byly postaveny nové stodoly, kolářská a kovářská dílna, skleník s teplovodním topením a dokonce benzínová čerpací stanice. Se započetím 2. světové války byla nucena rodina Bondyů, židovského původu, uprchnout do zahraničí. Po válce byl majetek rodině vrácen, ale po roce 1948 o něj opět přišla. V druhé polovině 20. století byl objekt využíván ozbrojenými složkami ČSSR. Po roce 1990 byl restituován.

V současné době je zámek v soukromých rukou, je prázdný a veřejnosti nepřístupný. Často je využíván filmaři k natáčení českých i zahraničních filmů. Do areálu však můžete nahlédnout přes bránu na jižní straně areálu. Zahradu tvoří část s parkovou úpravou a oválným jezírkem s fontánou, v zadu pak zahrada přechází v lesopark s pestrým porostem. Zámecké prostory si je možno pronajmout pro focení, svatby a jiné příležitosti.

Zámek je veřejnosti nepřístupný.
Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account