Jméno Kokořín má asi většina Čechů spojenou s názvem hradu. To, že ve stejnojmenné obci se nalézá i zámek, jsem dlouho nevěděla.

Kokořín je barokní zámek ve stejnojmenné obci v okrese Mělník. Založen byl na návsi v polovině osmnáctého století jako venkovské sídlo rodu Sweerts-Sporcků. Později býval přestavován a určité úpravy proběhly okolo roku 1800.Ve druhé polovině dvacátého století zámecký areál využívalo jednotné zemědělské družstvo. Zámecký areál je od roku 1966 chráněn jako kulturní památka.

Hlavní zámecká budova je jednopatrová a má obdélníkový půdorys. Směrem k západu z ní vybíhá krátké boční křídlo s koutovou věží. Z jeho střechy vybíhá vížka s ochozem a cibulovou střechou. Nad vstupem se nachází erb Špačka ze Starburgu. K památkově chráněnému areálu patří také hospodářské budovy rozhlehlého dvora, zahrada a park s ohradní zdí. Uprostřed dvora se dochovala zřícenina kovárny.

Naproti zámku se na návsi nachází též sousoší sv. Mikuláše Tolentinského. Pískovcové sousoší se skládá z trojbokého podstavce, v jehož rozích jsou umístěny sochy sv. Šebestiána, Martina a Rocha. Nad podstavcem se zvedá štíhlý nástavec vrcholící sochou sv. Mikuláše Tolentínského. Barokní sochařské dílo z poč. 18. st.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account