123

Nový Berštejn je původně renesanční zámek ve vesničce Nový Berštejn cca 1 km severně od města Dubá, který pochází ze 16. století. Nechal ho postavit Adam Berka z Dubé, potomek mocného rodu Ronovců poté, co získal v dědictví pouze pustnoucí hrad Starý Berštejn u Vrchovan. Nyní, po rekonstrukci je zámek využíván jako luxusní hotel. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Zámek byl postaven v letech 1553-1567 Adamem Berkou z Dubé, později prodal zámek svému bratrovi Václavovi. Po bitvě na Bílé hoře byl Václav Berka nucen emigrovat ze země a jeho zkonfiskovaný majetek koupil Adam z Valdštejna, který ho zanedlouho přenechal mocnému Albrechtovi z Valdštejna. Valdštejnové pak zámek Nový Berštejn drželi až do roku 1918. Pseudohistoricky jej upravili a dali mu dnešní vzhled. Konec Valdštejnskému panství přinesla první pozemková reforma za první republiky.

V roce 1945 byl zámek zkonfiskován státem jako německý majetek a adaptován na okresní dům zdraví, poté na zvláštní internátní školu a postupně chátral.

V roce 1991 zchátralý zámek s parkem koupil soukromý vlastník. V letech 1992 až 1996 proběhla rekonstrukce. Od roku 1996 zámek slouží jako hotel, v anglickém parku se nachází golf a tenisové kurty. Zachráněn a využíván je i barokní bazén.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account