107

Zákupský zámecký park byl vytvořen v barokním italském stylu u zákupského zámku v 17. století, později byl rozšířen a dále upravován. Jeho hlavní část byla nevelká barokní zahrada s terasami a dnes již poničenými balustrádami. Pod touto zahradou – označovanou dnes jako francouzskou, byla upravena spodní, větší část, označována jako anglický park. Celý areál je obezděn a v zimě uzamčen.

Zahrada vznikala u zámku po roce 1670.

V roce 1918 celý zámecký areál převzal stát. Po roce 1970 byla zahrada zčásti rekonstruována, vodní systémy však obnoveny nebyly. Poté docházelo postupně k devastaci jak kamenných balustrád, přiléhajících hospodářských budov i obezdění celého areálu, v parku byla vybudována hřiště volejbalistů. Po roce 1970 v parku rostlo přes 900 stromů. Za cenné byl označen velký zerav, řada pyramidálních olší, některé duby a jasan ztepilý.

Až po roce 1990 začaly postupné opravy parkového areálu, který je ve správě Národního památkového ústavu v Praze. V roce 2002 byly zámek i zahrady zapsány mezi Národní kulturní památky. Bohužel k radikální nápravě balustrád se schodištěm chybí finanční prostředky a tak musely být pro veřejnost znepřístupněny.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account