Rozárium – růže jsou již od renesance neodmyslitelnou součástí zámeckých zahrad. Na osm set růží více než dvou set odrůd, od botanických přes historické až po nejslavnější současné kultivary, najdete hned ve dvou rozáriích.  Tradiční růžové zahradě s velkou treláží dominují pnoucí růže. Druhé rozárium se nachází hned pod zámeckou zdí v sousedství italské zahrady, kde je k vidění rozsáhlá kolekce včetně nejlepších výpěstků anglických a německých šlechtitelů. Bohužel v době naší návštěvy ještě většina růží nekvetla, ale i tak se nám zde moc líbilo.

Italská zahrada – nachází se nad větším zámeckým rybníkem, jehož pravidelná zeď připomíná barokní vodní kanál. Velké pravidelné záhony jsou lemovány středomořskou levandulí, vertikální pinie nahrazují v našich podmínkách odolné thuje, květinové partery jsou osázeny jak trvalkami, tak i letničkami. Vše doplňují drobné rokokové plastiky z pískovce. V zahradě nemůže pochopitelně chybět voda, tryskající jak z malých fontán, tak rovněž tekoucí ze svahové kaskády.

Parkánová zahrada – pravidelné terasové zahradě mezi zámkem a sýpkou dominují tři stříhané rohové rondely z thují, čtvrtým, původním prvkem, je klasicistní altán (gloriet) s velkým aliančním znakem hraběcího rodu Harbuval Chamaré. Pravidelný, téměř čtvercový půdorys zahrady doplňují špalíry tvarovaných lip a také socha „Upřímnosti“, kopie barokního díla Matyáše Bernarda Brauna. V centru parkánové zahrady je „zelené divadlo“.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account