1. Boty: Správná obuv je základ úspěchu!
Na delší túry, zvláště po horách, se rozhodně vypravte ve vyšší obuvi, která vám bude chránit kotník a fixovat nohu. Dá se předpokládat, že při delším treku ponesete i těžší batoh a každý špatný došlap může mít neblahé následky, zejména když jsou později nohy, potažmo kotníky, unavené. „Dále určitě bota musí mít kvalitní membránu, aby dokázala odvádět vlhkost od potící se nohy a zároveň byla nepromokavá, nejen kvůli dešti ale i mokré trávě, blátu, loužím a podobně,“ vysvětluje Tomáš Uglaj, specialista na outdoorové vybavení ze společnosti Norská móda. Důležitá je též kvalitní protiskluzová podrážka s vhodným vzorkem, která je schopná přilnout i k mokrému povrchu. Snad ze všeho nejpodstatnější ovšem je, aby vám boty dobře seděly a nedělaly otlaky. Obuv na několikadenní túru pořiďte o něco větší, protože musíte počítat s tlustší ponožkou i tím, že nohy při dlouhodobé námaze trochu otečou – a také aby při chůzi z kopce nenarážely do špičky. „Nic nedokáže tak zkazit zážitek z treku, jako puchýře na nohách ze špatných bot a ztrhané tělo z nekvalitního batohu. To jsou dvě klíčová místa, kde se rozhodně vyplatí nešetřit a je lepší investovat do kvality. Například skandinávská značka Alfa má již téměř stoleté zkušenosti s vývojem právě takových bot, jež musí obstát v náročných norských přírodních podmínkách. Lidem, kteří preferují cestu více nalehko, bych doporučil model Kvist. Pro ty, kdo hledají odolný a maximálně stabilní model, je zase ideální Walking King, nejprodávanější turistická bota v Norsku za posledních 30 let,“ radí Uglaj.
2. Batoh: Užijte si dlouhé cesty bez bolavých zad…
Jak již bylo zmíněno, kromě bot hraje klíčovou roli na dlouhých cestách také kvalitní batoh s dobrou zádovou konstrukcí o objemu odpovídajícímu tomu, co vše si potřebujete sbalit s sebou. Při výběru se zaměřte i na jeho nosnost a odolnost. „Zde se opravdu nevyplatí šetřit s tím, že se to přece nějak odnese. Nestojí za to už druhý den mířit domů kvůli strhaným zádům. Špatný batoh vám rozhodně může celý trek zkazit. Širokou škálu trekových batohů nabízí značka Bergans, která se již více než 110 let zaměřuje na vývoj batohů s kvalitním zádovým systémem a konstrukcí usnadňující nošení,“ doporučuje Tomáš Uglaj. Mimochodem, batoh této značky si s sebou vzal i Roald Amundsen při dobytí Jižního pólu roku 1912! Při výběru batohu rovněž zjišťujte, z jakého materiálu je vyroben a zaměřte se také na kvalitu a možnosti nastavení zádového systému, aby vám na padl „jako ulita na hlemýždě“. „Správné nastavení batohu začneme úpravou na výšku postavy, poté už na těle s naloženým batohem seřídíme bederní pás a postupně dotáhneme ramenní popruhy. Až poté nastavíme hrudní pás a dotáhneme batoh k tělu pruhy, které jsou na vrchu ramen,“ popisuje Uglaj, jak přizpůsobit batoh nositeli na míru. Pro případ deště myslete také na pláštěnku na batoh či nepromokavou vložku. Elektroniku a věci, které mohou kontaktem s vodou utrpět, vložte do uzavíratelných plastových sáčků.
3. Oblečení: Počasí vás nerozhodí
Další fází je výběr kvalitního oblečení. Spodní a střední vrstvy by měly být vlněné, vně pak volte softshell a oděvy s membránou podle toho, jaká je předpověď počasí a v jak exponovaném terénu se budete pohybovat. „Už jen to že vlna nenasává pachy, to znamená, že triko ‚nesmrdí‘ ani po dvou týdnech treku, je neskutečná výhoda. Díky tomu jsem na jakkoli dlouhý trek eliminoval počet triček na dvě – jedno s krátkým a jedno s dlouhým rukávem. Když k tomu počítáte stejné výhody u vlněných boxerek a ponožek, jste schopni váhu batohu výrazně redukovat,“ sdílí svou zkušenost Tomáš Uglaj, který absolvoval i třítýdenní trek v mexických horách v jednom merino tričku bez klasického praní – teplotní výkyvy se zde přitom pohybovaly od +35 °C do -30 °C ve vyšších polohách. „Další výhodou vlny je perfektní regulace teploty – v chladu hřeje a v teple chladí. Zároveň hřeje i mokrá, takže po výstupu na kopec nemusíte mokré triko převlékat. A je nehořlavá, díky čemuž se nemusíte bát posedět večer u ohně. Proto jsem i u mikiny přešel na vlnu. Když navíc investujete do kvalitního merina, jako je třeba norský Devold, budete mít vystaráno pěkných pár treků na dlouho dopředu,“ radí odborník. Životnost zvýší používání vhodného přípravku na praní, například Biowash. Oblečení přitom postačí prát jednou za týden až 14 dní, záleží na intenzitě a způsobu nošení oděvu. Během treku lze tričko jen osvěžit vyvětráním, případně opráním ve vodě.
4. Stan, spacák a karimatka: Kvalitní spánek dobije energii
Další vybavení jako stan (případně bivakovací celta či hamaka), spacák a karimatka závisí na tom, jak a kde budete plánovat noclehy. V základu lze spacáky rozdělit na péřové a syntetické. První jmenované mají vyšší hřejivost a lepší sbalitelnost, ale jsou náchylnější na poškození a údržbu. V případě že zmoknou, přestávají izolovat a ztrácí se jejich funkčnost. Bývají i dražší než syntetické, které naopak jsou schopné izolovat, i když navlhnou, a snesou méně šetrné zacházení. Musíte ale počítat že při stejném tepelném komfortu jako u péřového vám zabere v batohu více místa a ponesete větší váhu. Vyrábějí se i mixové spacáky, spojující výhody, ale i nevýhody obou. Podobné to je u karimatek. Pěnová snese tvrdé zacházení, poměrně dobře izoluje, ale je špatně skladná. Samonafukovací je pohodlná, dobře izoluje, ale musíte dávat pozor na mechanické defekty. Nafukovací zabere nejméně místa, zároveň je ovšem nejnáchylnější na zničení. Když ji poškodíte a nemáte možnost opravy, budete spát rovnou na zemi. „Jako u všech ostatních věcí by u výběru měl rozhodovat rozumový faktor a způsob využití. Při několikadenních přechodech hraje roli ušetření každého gramu a při výpravách do odlehlých koutů mě bude zajímat hlavně spolehlivost,“ říká Tomáš Uglaj.
5. Jídlo: Ušetřete váhu i starosti s vařením
Důležitou součástí treku je rovněž vaření, kdy na základě výběru typu stravy se může váha batohu navýšit v řádech kilogramů. „Kdo si chce užít pochod a neztrácet zbytečně čas a síly řešením, co bude vařit, tomu doporučuji varný systém typu Jetboil, který je rychlý, jednoduchý na obsluhu a lehký. V kombinaci s lyofilizovanými, tedy dehydratovanými, jídly ušetří hodně energie a starostí. A pokud člověk investuje do kvalitního jídla typu norského Real Turmatu, bude stravování i kulinářským zážitkem,“ dává tip Tomáš Uglaj. Tento druh stravy ušetří váhu, což vám umožní urazit větší vzdálenosti s menší námahou a trek si tak více užijete. Kromě toho se Real Turmat může pochlubit výbornou nutriční vyvážeností, vytvořenou s ohledem na náročný pohyb v přírodě. „Prostě to není tak, že jenom něco sníte, aby byl plný žaludek. Jídla tak dobře chutnají, že se člověk pak už vysloveně půl dne těší na večeři,“ přiznává vlastní zkušenost milovník hor a dlouhých treků. Vyzkoušet lze různé lahůdky z norských surovin, jako je sobí guláš, chilli con carne nebo losos ve smetanové omáčce. „To zní mnohem lépe než čínská polívka, ne?“ usmívá se Uglaj.
Box
Co ještě nezapomenout?
-
Čelová svítilna je po setmění nezbytnost, pro případ deště volte voděodolnou nebo s vodotěsným pouzdrem.
Multifunkční nůž má různé způsoby využití.
Zápalky nebo zapalovač pro zažehnutí ohně.
Hygienické potřeby (včetně slunečního krému a repelentu) v uzavíratelném sáčku, díky kterému se v případě vylití neponičí ostatní věci.
Lékárnička pro případ zdravotních obtíží či úrazů.
Powerbanka pro napájení mobilního telefonu, GPS, tabletu či jiného přenosného zařízení na cestách.
Láhev na vodu (měkké šetří místo, a když jsou prázdné, lze je složit do kapsy batohu) nebo hydratační vak.