Hlavní táborský kostel nese název, který odkazuje na biblickou tématiku. Na vrchu Tábor, nedaleko Genezaretského jezera v Palestině, byla podle evnagelia přeměněna Ježíšova podoba. To bylo znamením, že je Synem božím. Kostel Proměnění Páně na hoře Tábor je veřejnosti přístupný nepravidelně. Na místě, kde se dnes děkanský kostel nachází, stával do poloviny 15. století dřěvěný kostelík, který zahraničním poutníkům připomínal spíše stodolu. Se stavbou honosnější svatyně se začalo koncem 15. století.
Interiér byl dokončen kolem roku 1512 a celý chrám, stejně jako radnice, se nese v pozdně gotickém stylu. V průběhu let docházelo k mnohým stavebním úpravám, a tak vykazuje kostel Proměnění Páně prvky i dalších historických slohů. Gotická věž byla zvýšena o renesanční ochoz a roku 1677 byla doplněna o trojstupňové barokní báně. Ve věži, kde jsou umístěny tři zvony, bydlel až do roku 1956 hlásný neboli zvoník. V letní sezóně je věž možné navštívit a vychutnat si pohled nejen na historické centrum Tábora.
K největším úpravám kostela došlo na konci 19. století, kdy byl kostel regotizován a přistavěla se např. i druhá sakristie.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account