K našim rodinným zvyklostem v období adventu patří i návštěvy skanzenů. Nejčastějším cílem je pro nás ten v Přerově nad Labem. Nejen kvůli dojezdové vzdálenosti, ale hlavně pro tu neopakovatelnou atmosféru, kterou umí jeho zaměstnanci v daném prostoru vykouzlit. Už bych asi ani nespočítala, kolikrát za život jsem zde byla, ať se svými dětmi, tak nyní již vnoučaty a stále se sem ráda vracím.
Velká vánoční výstava pod názvem „Lidové Vánoce v Polabí“ se koná po celém areálu skanzenu. V interiérech všech devíti chalup jsou předváděny scény ze života našich předků, připomínající starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů i současné vánoční dekorace.
Výstava začíná v první chalupě z Chvalovic starodávnými přástkami, dračkami a podvečerním besedováním. V druhé chalupě z Draha jsou předváděny tradiční obchůzky barborek, lucek a mikulášský průvod s nadílkou. V kuchyni se připravuje vánoční pečení a ve výměnku jsou vystaveny ukázky starých druhů vánočního cukroví i s recepty a nejrůznější stará tvořítka.
„Staročeská chalupa“ je vyhrazena pro Štědrý den se všemi věštbami a pověrami, „devaterem jídel“, štědrovečerním koledováním a představením krajové vánoční hry. Ve vitrínách jsou nainstalovány všechny lidové betlémy z vlastních muzejních sbírek.
Chalupy v dolní části skanzenu ukazují, jak trávili vánoční svátky naši předkové v prů- běhu minulého století – kolem roku 1860, 1890, 1910 a 1930 na statku i v chaloupce. Nově je otevřena celá chalupa z Oskořínka s interiérem z druhé třetiny 20. století, upravená na předvádění vánočního pečení a tradičních řemesel.
Na závěr výstavy je ve staré škole scéna tříkrálové koledy. K vidění je vedle starých lidových a kostelních betlémů také neustále rozšiřovaná kolekce současných betlémů z nejrůznějších materiálů.
Výstavu doplňují ukázky starých i novodobých vánočních dekorací, návody na výrobu vánočních ozdob a drobných dárků. Zvláštní část výstavy tvoří rozsáhlá sbírka papírových vystřihovacích betlémů a vánočních pohlednic, umístěná do přísálí.
Ve školním kabinetu bývá nainstalován velký betlém z oblékaných figurek, zhotovený podle vlastního vystřihovacího „Betlému z Přerova nad Labem“ od akad. malíře Jiřího Škopka. Další velký betlém – kopie kostelního betlému z 19. století ze Semic je v kapličce na návsi.