Přírodní památka Stohánek

Stohánek je přírodní památka o rozloze 0,26 ha na území bývalého vojenského prostoru Ralsko na východ od Mimoně. Byla vyhlášena v roce 1996. Její součástí je i skalní hrad a poustevna Stohánek na vrcholu skály Stoh (396 m).

Přírodní památka Stohánek (Struhanken) je výrazný skalní ostroh – izolovaná „svědecká“ skála ve tvaru široké věže vypreparovaná z kvádrových pískovců na svém vrcholu se zbytky do skály tesaných místností hradu a vytesaným přístupovým schodištěm ve skalní spáře. Ve třicátých letech 15. století za bouřlivých husitských dob, zde byl vybudován dřevěný hrad Stohánek.

V 18. století tu údajně pobýval poustevník. Na vrcholové plošině je zachován zbytek reliktního dubového boru se vzácnými teplomilným druhy bylin ve svém podrostu. Ze Stohánku se nabízí nádherný pohled na jednu z nejdelších skal v kraji Dlouhý kámen (někdy Svébořická skála), který je vzhledem ke své délce a velikosti nazývána někdy Titanic.

V rámci ochrany zde můžeme narazit na vzácné druhy rostlin a živočichů, například na hvozdík kartouzek, kakost krvavý či ožanku kalamandu, resp. mravkolva, ještěrku obecnou či strakapouda velkého.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account