V Olešnici v Orlických horách najdete v budově obecního úřadu Utzův mechanický Betlém. Můžete si ho zde prohlédnout a seznámit se s jeho historií. Betlém je unikátní tím, že kromě posuvného pohybu postavy hýbají hlavou, rukama i nohama a v některých případech se i vzájemně přibližují či vzdalují.
Betlém dostal jeméno po svém tvůrci Josefu Utzovi, narozeném roku 1896 v Horní Olešnici. Unikátní betlém o půdorysu asi 5 x 2 m vznikal v prvním patře domu s tkalcovnou, kde Josef Utz žil. Jeho tvůrce měl smysl pro detail a rozhodl se, že jeho figurky nepojedou jen strnule na páse, jak bývalo obvyklé, nýbrž se budou pohybovat. A tak jeho figurky lidí i zvířat skutečně napodobují přirozený pohyb, pohybují rukama, nohama i hlavou, ale také se k sobě přibližují a od sebe vzdalují a vytváří dokonalou iluzi průvodu přicházející slavit narození malého Ježíška. Aby tomu tak mohlo být, každá z nich je umístěna na samostatném vozíku s nápravou ve tvaru dvojdílného klikového hřídele. Pákový mechanismus převádí otáčení hřídele při pohybu vozíku vpřed na kyvný pohyb nohou.
Velkoryse jsou řešeny i jesličky umným řezbářským provedením postav s malým unikátem – gramofonem se dvěma talíři a přenoskou, která střídavě přehrávala první a druhou desku. Dokumentární film umožní navíc nahlédnout do jinak nepřístupných míst jeho dokonalé mechaniky, která předčí i proslavený Proboštův betlém vTřebechovicích.
Betlém nikdy nebyl zcela dokončen a zůstal v té podobě, ve které ho jeho tvůrce nečekaně opustil. V listopadu roku 1944 totiž podlehl následkům úrazu, když při práci s cirkulárkou je vymrštěný kus dřeva zasáhl do hlavy.
Betlém si můžete prohlédnout v týdnu v otevíracích hodinách a o víkendech po předchozí telefonické dohodě v budově obecního úřadu na radnici v Olešnici, průvodcem vám bude pracovník informačního centra.