Drobné stavby Lednicko-Valtického parku IV.

Dianin chrám Rendes-vous – Rendez-vous, též zvaný Dianin chrám, se nachází asi 3 km severovýchodně od Valtic. Nechal ho postavit Jan I. z Lichtenštejna mezi lety 1810 – 1812. Stavba je zasvěcena bohyni lovu Dianě – odtud i její druhý název Dianin chrám. Hlavní fasády jsou bohatě zdobeny reliéfy s antickou mytologií (jak řeckou, tak římskou). Interiéry stavby jsou rozděleny do čtyř nadzemních podlaží. Zámeček je využíván pro kulturní a společenské akce a od dubna do října je přístupný i pro návštěvníky, pro které je jedním z mnoha tipů na výlet po Lednicko Valtickém areálu. V blízkém okolí stavby je vyhlášena stejnojmenná národní přírodní památka, chránící především unikátní ekosystém teplomilných doubrav na kyselých píscích.

Kolonáda na Reistně (Rajstna) – valtická Kolonáda (Reistna) stojí na nejvyšším bodu celého Lednicko-valtického areálu (290 m n. m.). Její vyhlídková terasa je přístupná a nabízí kruhový výhled na slovenské Malé Karpaty, Valtice, Pálavu či Chřiby. Kolonádu zdobí postavy z antické mytologie, byla údajně postavena jako imitace Glorietty vídeňského Schőnbrunnu.

Kaple sv. Huberta – nedaleko Valtic stojí nejmladší stavba Lednicko Valtickém areálu, kaple sv. Huberta, postavená roku 1855 v pseudogotickém stylu. I ona sloužila lovcům, konaly se zde (a tato tradice byla částečně nedávno obnovena) děkovné bohoslužby po ukončení honů.

Krása, my jsme tam byli jednou a za tu dobu jsem ani nestihla

všechny stavby projít a prohlédnout.

Hudlenka

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account