Před pár lety jsme navštívili jeden obchodní dům v Liberci. Hned přivstupu nás zaujala výstava Terakotové armády. Tento velice významný objev mne uchvátil a nyní jsme ho mohl vidět na vlastní oči, i když samozřejmě ne celý.
Čínská terakotová armáda je světové unikum. Podzemní jámy, které jsou součástí mauzolea čínského císaře Čchin, skrývají na 8 – 10 tisíc terakotových bojovníků: pěšáků, lučišníků, vozatajů, jezdců a generálů. Tichá a nehybná armáda vojáků, vyrobených v nadživotní velikosti, je precizně seřazená v pravidelných řadách. Šiky seřazených pěších bojovníků a armáda jezdců na koních působí záhadně. Jedna socha váží od 100 do 300 kg. Ještě podivnější musela být svého času i výzbroj bojovníků, vyrobená v neskutečném počtu, a to z bronzu a ze dřeva. Dřevěné součásti výzbroje se do dnešních dnů nezachovaly. Další unikum spočívá v tom, že armádu, poklad čínské architektury, doplňuje na padesát válečných vozů, a hliněné sochy koní.
V celé terakotové armádě nejsou dvě totožné sochy, každý z osmi tisíců bojovníků je originál. Každá socha představuje mýtické tajemství, skryté ve výrazu tváře, v účesu, v poloze paží, a ve výzbroji. V tvářích bojovníků, kterých je v rozestavěných řadách deset typů, je skryto znakové písmo, jde o deset konkrétních znaků, v kterých má být skryta odpověď na nejdůležitější tajemství vesmíru, Boha a Slunce. Čínští archeologové skryté významy mýtických symbolů do dnešních dnů neprozradili. Velmi zvláštní a tajemné je také propracování výrazu očí hliněných vojáků.
Císař Čchin je také proslulým vynálezcem jednotné peněžní soustavy, čínského znakového písma, a propracovaného systému měr a vah.  Ale o tom, zda byla terakotová armáda skutečně vybudována tímto císařem, se vedou spekulace. Císař žil honosně v přepychovém paláci, ke svým poddaným byl krutý a vládl rukou diktátora. Jeho krutost údajně neznala mezí, své odpůrce nechával pohřbívat zaživa. Vláda císaře je datována do roku 220 př. n. l. Císař se zabýval otázkou života a smrti, posmrtného života, a toužil po nesmrtelnosti.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account