Soos je národní přírodní rezervace vyhlášena r. 1964. Tvoří ji unikátní rašeliniště a minerální slatiniště o rozloze 221 ha v mělké kotlině mezi Vonšovským a Sooským potokem. Vyskytují se tu prameny minerálních vod i vývěry oxidu uhličitého v tzv. mofetách, lidově zvaných bahenní sopky. Územím prochází 1,2 km dlouhá naučná stezka po dřevěných chodnících. Stezka vede kolem vydatného upraveného Císařského pramene.
NPR SOOS u Františkových Lázní patří k tomu nejzajímavějšímu, co lze v mikroregionu Kamenné Vrchy navštívit. Na SOOS přijeďte vlakem do stanice Nový Drahov nebo svým autem. Parkování zdarma.
 
Rezervace je přístupná po zakoupení vstupenky a prohlédnout si můžete i menší geopark, záchrannou stanici pro zvířata, roubenou věžovou sýpku nebo muzeum s několika přírodovědnými expozicemi. Zajímavý je i pavilon s modely dinosaurů v životní velikosti a možná neodoláte ani krátké projížďce úzkokolejkou Kateřinou. Za stejnojmennou osadou se můžete podívat na zajímavá jezírka, která vznikla díky těžbě kaolinu.
Areál je přístupný od března do listopadu a jízdu úzkokolejkou je nutné si předem objednat. Určitě ale stojí za to zařadit návštěvu této lokality do svého itineráře.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account