Tento statek se nalézá jen pár kroků od náměstí v Sobotce. A byť do Sobotky jezdím celý život několikrát ročně, objevila jsem ho teprve před dvěma lety. A to přitom staré roubené chalupy a stavení mám tak ráda. No ostuda…

Šolcův statek je vzácně zachovalá venkovská usedlost z roku 1811. Nachází se v proluce Šolcovy ulice, nedaleko soboteckého náměstí. Představuje typickou roubenku tzv. českorajského typu, která je charakteristická pavlačí, táhnoucí se po celé délce horního patra domu. Od roku 1974 do současnosti slouží areál statku jako galerie výtvarného umění.

V historických pramenech je o Šolcově statku první zmínka z 6. srpna 1810, kdy stavení shořelo po zásahu bleskem. Jeho hospodář, Josef Šolc, na místě zničeného objektu vystavěl nový dům. V roce 1838 se na statku narodil a v roce 1871 zde zemřel básník Václav Šolc (1838 – 1871). Ačkoli skonal ve věku nedožitých 33 let a za svůj krátký život stačil vydat jedinou básnickou sbírku (Prvosenky, prvně vyšlo r. 1868), přesto se významně zapsal do dějin české literatury.

Hospodářství vystřídalo několik majitelů, až si ho ve 30. letech 20. století zakoupil sobotecký obchodník Karel Samšiňák, v té době statek ožil řadou činností. O dvacet let později byl dům vyvlastněn státem. V roce 1958 byl zapsán na seznam nemovitých kulturních památek a přikročilo se k jeho celkové rekonstrukci. Ta se však prováděla nekvalitně a nevedla k naplnění původního záměru, vytvořit na statku výstavní prostory, přístupné veřejnosti.

V roce 1971 se na statek jako nájemník garsoniéry vrací potomek Samšiňáků. Ten domu, který dříve patřil jeho rodině, věnoval velkou péči. Opravil vše, co bylo třeba, a přízemní sednici upravil na výstavní síň, kde od roku 1974 až do své smrti v roce 2008 pořádal výstavy. Roku 1990 byl statek v rámci restitucí rodině navrácen. Poté postupně na statku dochází k celkové rekonstrukci a opravám.

Dne 5. července 2009, necelý rok po smrti, byla výstavní síň slavnostně pojmenována po svém zakladateli na “Galerii Karla Samšiňáka”.

Pro veřejnost je areál přístupný každoročně od 1. května do 31. října.

V přízemí domu se konají obvykle tři výstavy obrazů ročně. Další výstavní síní je Lapidárium Šolcova statku, vzniklé adaptací sousední zděné maštale. Každý rok se tu představí tvorba nejméně jednoho sochaře. Od roku 2010 se sochy natrvalo instalují i na zahradu statku, čímž tu vzniká třetí výstavní prostor – lapidárium pod širým nebem. Krom výstav se v návštěvní sezóně na statku pořádají i koncerty, besedy se zajímavými lidmi a další kulturní a společenské akce.

 

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account