K této rozhledně jsme se také dostali zcela náhodou, když jsme před dvěma lety výletili v okolí Chrudimi, při cestě ze Slatiňan. Zlákala nás informační tabule, že rozhledna je jen kousek.

Tato rozhledna nahradila rozhlednu Bára I, která byla na stejném místě otevřena 21. června 2008. Bohužel jen 4 dny po otevření byla smetena větrnou vichřicí.

Proto byla konstrukce architekta Martina Rajniše vylepšena a doplněna dalšími moderními bezpečnostními prvky, díky čemuž by měla odolat větru do rychlosti 200 km/h. Stavba proběhla od dubna do srpna 2009. Slavnostní otevření bylo 3. 9. 2009. Jde o dřevěný trojboký jehlan s vnitřním točitým schodištěm a jediným vyhlídkovým ochozem na vrcholu věže.

Celková výška rozhledny včetně žerdi s překážkovým návěstidlem je 25,7 m. Vyhlídková plošina je ve výši 14,8 m a má tvar rovnostranného trojúhelníku 5 x 5 x 5 m.

Rozhlednu ukotvuje trojice lan o průměru 10 mm se závažím. Původní svislé kotvení Báry je zesíleno použitím kladkostroje se zavěšenými koši závaží a ­doplněno automatickým blokovacím systémem, řízeným meterologickou stanicí. 

Vedle rozhledny je stejnou technologií duté hráně postaven dřevěný obslužný domek, který slouží jako prodejna s občerstvením a zázemí pro obsluhu lanového parku.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account