123

Říčky jsou typická horská obec s několika desítkami obyvatel, jejichž počet ovšem v letních a zimních měsících výrazně stoupá. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1654. Obec se nachází v nadmořské výšce 635 metrů.

Dominantou obce je Kostel Nejsvětější Trojice. Ten byl postaven v letech 1790 – 1792 na místě původní dřevěné kaple. Jednoduchá jednolodní stavba s arkádovým kůrem. Skříň varhan na kůru kostela je z roku 1796.

Oproti kostelu se pak nachází budova obecního úřadu, v jehož přízemí je pak místní obchůdek. Ten se nám velmi líbil jak svojí výzdobou, tak hlavně tím, že v něm byla ke koupi spousta farmářských produktů od domácích džemů, marmelád a šťáv, přes mýdla až po vynikající masné výrobky. Na to, že jsme se tam šli jen podívat, jsme tam pár minut před zavírací dobou nechali slušnou útratu.

V Říčkách měl své letní sídlo malíř a spisovatel Adolf Hoffmeister, narozený roku 1902 v Praze. Byl spoluzakladatelem Svazu moderní kultury – Devětsil, po tomto svazu je pojmenován nyní i nejstarší restaurační a ubytovací hostinec v Říčkách. Tento historický objekt je již od nepaměti provozován jako zájezdní hostinec pod dostupnými názvy – Mullerbaude do r.1948, u Bursíků, Horská chata Říčky do r.1992 a nyní Horská usedlost Devětsil.
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account